Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Jan Svěrák zvítězil nad internetovými piráty. Vysoudil půl milionu

Režisér Jan Svěrák vyhrál dva roky táhnoucí se soud s úložištěm Share-rapid.cz, týkající se filmu Kuky se vrací a jeho volného stažení na internetu. Režisér se dočká více než půlmilionového odškodnění.

Kuk! Já jsem Kuky, Zdroj: distributor filmu

Kuk! Já jsem Kuky. Zdroj: distributor filmu

Jan Svěrák, český režisér, který má na svém kontě už mnoho filmových úspěchů, si nyní může připsat úspěch další; i když z trošku jiného soudku. Jsou to už dva roky, co Svěrák zažaloval společnost Share-rapid.cz za to, že nabízí volně ke stažení jeho snímek jménem Kuky se vrací. A nyní, po dvou letech se dočkal verdiktu.

Společnost Share-rapid.cz je nucena vyplatit Svěrákovi 536 tisíc korun za neoprávněné umístění autorovo díla na portál. Výsledek řízení potvrdil i vrchní odvolací soud.

Tato kauza byla sama o sobě unikátní. Svěrák byl totiž v České republice první, kdo se rozhodl jít přímo po samotných serverech, které nabízí masové rozšíření filmů. Svěrák sám závěr této kauzy okomentoval slovy: „Rozsudek je prvním krokem v beznadějné situaci, ve které jsme se ocitli s nástupem internetového pirátství. Mohl by varovat majitele těchto serverů, aby neumožňovali stahovat nelegální obsah.“

Jan Svěrák, foto: Pavel Cizner, Topzine.cz

Jan Svěrák, foto: Pavel Cizner, Topzine.cz.

Co na to Piráti?

Svěrák však není jediný, kdo se k nyní už uzavřené kauze vyjádřil. Svůj názor zveřejnil také místopředseda Pirátů Bc. Jakub Michálek: Jako zásadní problém vidí to, že jako zájem Pirátské strany je uváděno úplné zrušení autorského práva – to však má do pravdy poněkud daleko. Pirátská strana pouze požaduje přizpůsobení autorského práva digitálnímu věku.

„Rozsudek potvrdil, že obchodníci by neměli komerčně šířit film a obohacovat se tak na úkor výrobce. To jsme samozřejmě věděli už předtím,“ říká místopředseda Pirátů Jakub Michálek.

Ať už je řeč konkrétně o filmovém průmyslu, nebo o zábavním průmyslu všeobecně, pravdou je, že neuvěřitelnou rychlostí roste. Je stále více umělců, kteří vytvářejí obrovská množství obsahů – a také stále více domácností, které jsou ochotny za zábavu utrácet.

„Je třeba si na rovinu přiznat, že na poli neomezeného a neregulovaného šíření působí tento rozsudek spíše jako kůl v plotě. Praktický vliv na šíření filmů na Internetu bude minimální,“ doplňuje Michálek.

Ondřej Kallasch, místopředseda krajského sdružení Pirátů v Praze, celou kauzu okomentoval slovy: „Lidé nemají zájem v pátek večer hledat filmy na DVD v obchodech, ale chtějí v pohodlí domova zaplatit online, film stáhnout a poté se na něj podívat. Dokud to nahrávací společnosti a autoři nepochopí, budou se jejich díla na internetu objevovat stále, ovšem bez možnosti zaplatit přímo jim.“

Tato kauza spustí s pravděpodobností spousty dalších žalob z řad režisérů. Pozitivně už se k tomuto kroku vyjádřil také režisér a producent Václav Marhoul.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jan Svěrák zvítězil nad internetovými piráty. Vysoudil půl milionu