Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Jan Kantůrek: Smečka z Bagdádu je příběh lvů, který dojme

Martin Peška

Martin Peška

27. 4. 2010

Smečka z BagdáduV úterý 27. dubna dojde v 15 hodin v Mlýnské kavárně na Kampě v Praze ke křtu komiksu Smečka z Bagdádu. Za kmotru románu v obrazech scenáristy Briana K. Vaughana a výtvarníka Nika Henrichona půjde herečka Jana Plodková.

Jan Kantůrek v pořadu Před polednem na ČT 24, Zdroj: ct24.cz

Jan Kantůrek v pořadu Před polednem na ČT 24, Zdroj: ct24.cz

Čeští příznivci komiksu se mohou těšit na příběh smečky hladových lvů z bagdádské zoo, odkud utekla během bombardování Iráku v roce 2003, podle skutečné události.

Překladu Smečky z Bagdádu se ujal ostřílený Jan Kantůrek, který je znám především tím, že do Česka přivedl Conana, a svou prací na překladu zeměplošských příběhů Terryho Pachetta. Jan Kantůrek se stal hostem pořadu Před polednem na zpravodajské televizní stanici ČT 24, kde nazval Nika Henrichona mistrem svého oboru, kterému se podařilo vytvořit grafickou novelu hraničící s uměním.

Autoři komiksu spolupracovali na příběhu s iráckými blogery, lidmi, kteří v Bagdádu přímo žili a kteří jim dodávali podrobnosti. Fotografie, podle kterých příběh vytvářeli, získávali i od amerických válečných zpravodajů.

„Ten, kdo je ochoten přistoupit na tuhle alternativní hru, kde zvířata figurují jako lidé a mají z části lidské vlastnosti, tomu se to bude hodně líbit,“ řekl Jan Kantůrek ve studiu ČT 24, který závěrem uvedl, že Smečka z Bagdádu se bude líbit nejen grafickým zpracováním, ale i jako kniha a příběh lvů dojímá.

Komiks byl oceněn nejen v USA, ale v roce 2006 získal také cenu nejlepší grafické novely v Anglii. Příběh Smečka v Bagdádu vyšel jako letošní první novinka u vydavatelství Comics centrum.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jan Kantůrek: Smečka z Bagdádu je příběh lvů, který dojme