Menu
TOPZINE.cz
Divadla v Praze

Jan Cina: Chtěl bych si zahrát v muzikálu

Redakce

Redakce

4. 3. 2011

Jan Cina studuje druhým rokem alternativní herectví na DAMU a je známý z mnohých českých filmů i seriálů. Hrál ve filmu Smradi na motivy knihy Terezy Boučkové nebo v seriálech Soukromé pasti, Comeback a Ordinace v růžové zahradě. V divadle ho můžeme v současné době vidět v Obchodníkovi s deštěm jako Jima (Divadlo Na prádle), v Divadle Na Fidlovačce v představení Song pro dva nebo ve skupině OLATS OTESOC.

FOTO: Jan Cina

Jan Cina zdroj: archiv Jana Ciny

Jak se díváš na téma představení Obchodník s deštěm?

Samozřejmě se mi nejprve vybaví klasická hra Obchodník s deštěm.  Každý v této hře si řeší nějaký svůj problém. Mimo zástupný problém sucha je mi asi nejsympatičtější ten, který se týká Lízy. To, že řeší, jaká je, že má pocit, že je špatná a že nakonec díky někomu zjistí, že to tak není, a přijme samu sebe…. tak to se mi na tom líbí nejvíc.

A co tvá postava Jima?

Tak ke své postavě jsem přišel jako… Jak se to říká? Slepý k houslím. Lukáš Král, který teď hraje Jonáše, nejstaršího syna, hrál dřív Jima, ale protože se Obchodník s deštěm hraje už dlouho, tak mezitím zestárl a tvůrci hledali nového Jima. S Petrem Hruškou, který hru režíroval, se známe  z  takového kabaretu/skupiny, kterou tady Na prádle máme. Jmenuje se OLATS OTESOC. Petr mě tam viděl a nabídl mi roli Jima v Obchodníkovi. Bylo pro mě těžké zapadnout do rozehrané inscenace a fungovat, ale Jim mě strašně baví a pomalu už přestávám být nervózní. Hrozně se mi líbí Petr Křiváček, který hraje úžasně, a Igor Bareš, který je sice jiný typ herce, ale je pro mne také určitým vzorem.

Jaká představení bys doporučil a co se ti v poslední době na české scéně líbilo?

Tak jednoznačně bych doporučil hereckou/pěveckou skupinu OLATS OTESOC, se kterou budeme vystupovat 7. března  v Malostranské besedě. Mimo to mě například v poslední době zaujalo představení Věc Makropulos od Wilsona v Národním divadle, což je takové světové, jenomže …

Jenomže?

No, já jsem hrozně rád, že se něco takového konečně dělá i v Čechách. Je vidět, že se dá divadlo dělat i jinak. Mě osobně to ale trochu zklamalo, protože ačkoli mají Wilsonova představení dokonalou výtvarnou stránku a všechno je technicky velmi pokročilé, tak se mi zdálo, že právě ta výtvarná stránka je silně nad hlavním sdělením. Původně jsem si myslel, že má všechno zcela propojené, že se jedná o skvělé divadlo se skvělým vizuálem, ale nakonec mi přišlo, že je to spíš jen ten skvělý vizuál. V každém případě má všechno technicky naprosto promyšlené a náročné. Představení se mi líbilo a jsem velmi rád, že jsem ho viděl. Je to něco nového a zajímavého.

FOTO: Jan Cina a Olats Otesoc

Jan Cina a Olats Otesoc Zdroj: olatsotesoc.cz

Máš rád nějaké další inscenace a divadla?

Tak například Dejvické divadlo má všechno výborné…… Docela se mi líbil i Višňový sad na Vinohradech, ale to už je dost dávno, co jsem ho viděl. Kvůli škole a divadlu celkově už nestíhám nikam moc chodit, ale strašně rád bych viděl Faidru v Divadle v Dlouhé.

A co si myslíš o české muzikálové scéně? V Divadle Na prádle jsem viděl muzikál Krysy, ve kterém hraješ, a i díky němu je mi jasné, že bys byl skvělým muzikálovým hercem, protože jsi nadaný herecky, pěvecky a pohybová stránka pro tebe také není žádný problém.

Já jsem velký nadšenec pro muzikály a můj velký sen je si v nějakém muzikálu zahrát. Krysy jsou takový začátek, i když velký začátek. A co na mne udělalo dojem na tuzemské scéně? Výborný byl původní Dracula, ale to bylo viděno mýma dětskýma očima. U současných muzikálů si nejsem jistý kvalitou a myslím, že ani přílišná není. Byl jsem hrozně rád, že se otevřelo divadlo Hybernia, a říkal jsem si, že to bude dokonalé místo pro skvělé muzikály a že se česká muzikálová scéna vzchopí, ale bohužel ne. Jinak jsem byl v září v New Yorku a viděl jsem tam na Broadwayi Mary Poppins a Lion King (Lvího krále). Lion King je zážitek do konce života, ačkoli je to představení pro děti.  Bylo to něco neuvěřitelného … no prostě nádhera, takové představení se tady asi hned tak neuvidí, i když mi přijdou dobré takové pokusy, jako jsou třeba Pornohvězdy v Roxy atd. Jinak  co se týče  kvalit našich muzikálových herců, tak si myslím, že jednoznačně nejlepším a nejuniverzálnějším z nich je Jiří Korn, který je schopný obsáhnout hraní, zpěv i tanec.

FOTO: Jan Cina a Krysy

Jan Cina v muzikálu Krysy Zdroj: olatsotesoc.cz

Zkoušíš muzikálové konkurzy?

No vzhledem k tomu, že jsem ve druháku na alterně, tak toho moc nestíhám, ale samozřejmě jsem nějaké konkurzy zkoušel a měl jsem dokonce možnost hrát v Landově Tajemství, ale to jsem odřekl kvůli natáčení, které se nakonec vůbec nekonalo, takže jsem přišel o obojí. To mě mrzelo, ale už se s tím nedalo nic dělat. Každopádně bych určitě chtěl v nějakém muzikálu hrát, i kdyby to bylo jen kvůli nové zkušenosti. Sice hraju v Songu pro dva v Divadle na Fidlovačce, ve kterém excelují Lumír Olšovský a Sandra Pogodová, ale to je pořád trochu rozdílné představení oproti jiným běžným moderním muzikálům. Bylo by super, kdyby tady byla taková malá Broadway. My jsme ta generace, která s tím musí začít.

A na závěr typická otázka. Máš nějakou svou vysněnou roli, takovou, kterou bys ihned přijal?

Jak jsem říkal, tak mým snem je zkusit hrát v muzikálu, ale přímo vysněnou roli nemám, snad jen takovou, kterou bych si vytvořil třeba sám v nějakém mém autorském představení … kdyby bylo (úsměv).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jan Cina: Chtěl bych si zahrát v muzikálu