Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Jan Č. Galeta představuje svůj románový debut Lvi Lucemburští

Marek Hofman

Marek Hofman

28. 6. 2010

Historický román s nádechem fantastična z pera Jana „Čenise“ Galety čtenáře zavede na Moravu na přelomu 14. a 15. století. Po smrti Karla IV. končí pro České země jeden ze zlatých věků a nastává temnější období.

Dva zápasící lvi na obálce Lvů Lucemburských přesně vyjadřují příběh dvou následníků trůnu bojujících o moc – Václava, krále českého, a Zikmunda, který spravuje Uhry. Na straně každého z nich navíc stojí jejich bratranci, Jošt a Prokop. Hlavními postavami však nejsou králové ani moravská markrabata, nýbrž desátník Ondřej a vladyka Jakub z Bělin, zvaný Štěně. Každý z nich samozřejmě slouží jiné ze soupeřících stran. Můžeme se tedy těšit na dva odlišné pohledy na celou situaci, a to jak očima obyčejného vojáka, tak i šlechtice.

Morava je ničena nekončící válkou, zmítá se neustálými boji a intrikami všech zúčastněných. A aby toho všeho nebylo málo, do celé věci se míchají neobyčejné, nadpřirozené síly, které dnes známe jen z pověstí, legend a slovesného vyprávění. Tehdy však lidem připadali naprosto všední, asi jako modernímu člověku autobus nebo telefonní budka.

Jan „Čenis“ Galeta u nás zatím není nijak proslavený. Znát jej budou nejspíše jen hráči Dračího doupěte, pro které spoluvytvářel herní moduly pro fantasy svět Asterion. Zahlédnout jsme však mohli i jeho povídky, z nichž některé vyšli časopisecky v magazínech Pevnost nebo Dech draka a jiné v antologiích, jako příklad uveďme Wilth Ahwa, sborník několika povídek šesti různých autorů, kteří ve svých pracích vzdali čest patronce České země, řece Vltavě.

Lvi Lucemburští jsou prvním větším počinem, o které se Galeta dosud pokusil a podle anotace se jedná o logické vyústění jeho dlouhodobého zájmu o dějiny rodné země.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jan Č. Galeta představuje svůj románový debut Lvi Lucemburští