×
TOPZINE.cz

Jan Burian ředitelem Národního divadla. Nastoupí 1. srpna

FOTO: Jan Burian
Jan Burian bude novým ředitelem Národního divadla. Zdroj: Divadlo J. K. Tyla

Od 1. srpna zaujme místo ředitele Národního divadla Jan Burian, který je dosavadním ředitelem Divadla J. K. Tyla v Plzni. Ministryni kultury Aleně Hanákové tohoto kandidáta doporučil tým expertů z řad významných umělců.

Jan Burian bude novým ředitelem Národního divadla. Zdroj: Divadlo J. K. Tyla

Po kontroverzním odvolání bývalého ředitele Ondřeje Černého loni v září, ke kterému ministryně kultury Alena Hanáková nedokázala dát uspokojující vysvětlení, převezme Jan Burian tento významný post od prozatímního provozně-technického ředitele Václava Peloucha.

FOTO: Jan BurianTřiapadesátiletý Jan Burian vystudoval pražskou DAMU a je od roku 1995 ředitelem Divadla J. K. Tyla v Plzni. Je rovněž režisérem, pedagogem a vede katedru činoherního divadla na DAMU. Jako zástupce Asociace profesionálních divadel převzal v loňském roce cenu PEARLE v oblasti živých umění.

Tým expertů, který Buriana na post ředitele doporučil, tvoří dramatik Milan Uhde, Václav Riedlbauch (pedagog HAMU a bývalý ministr kultury), Stanislav Moša (ředitel Městského divadla Brno), Jan Hančil (děkan DAMU), Jiří Šesták (ředitel Jihočeského divadla České Budějovice) a Bohumil Nekolný (analytik Institutu umění – Divadelního ústavu).

Tým expertů rovněž vypracoval zprávu, kde apeluje na změnu starých principů. O to ministryni Hanákové šlo při odvolání Ondřeje Černého především. Jan Burian se stane ředitelem Národního divadla od 1. srpna, a to na šest let.

Kromě nového ředitele čeká Národní divadlo v letošním roce i koncept sloučení se Státní operou a snaha přetrhat přímé vazby na státní správu. O tom, kdo bude nově šéfovat plzeňskému divadlu, se zatím jedná.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..