Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Jan Burian ředitelem Národního divadla. Nastoupí 1. srpna

Redakce

Redakce

31. 1. 2013

Od 1. srpna zaujme místo ředitele Národního divadla Jan Burian, který je dosavadním ředitelem Divadla J. K. Tyla v Plzni. Ministryni kultury Aleně Hanákové tohoto kandidáta doporučil tým expertů z řad významných umělců.

FOTO: Jan Burian

Jan Burian bude novým ředitelem Národního divadla. Zdroj: Divadlo J. K. Tyla

Po kontroverzním odvolání bývalého ředitele Ondřeje Černého loni v září, ke kterému ministryně kultury Alena Hanáková nedokázala dát uspokojující vysvětlení, převezme Jan Burian tento významný post od prozatímního provozně-technického ředitele Václava Peloucha.

FOTO: Jan BurianTřiapadesátiletý Jan Burian vystudoval pražskou DAMU a je od roku 1995 ředitelem Divadla J. K. Tyla v Plzni. Je rovněž režisérem, pedagogem a vede katedru činoherního divadla na DAMU. Jako zástupce Asociace profesionálních divadel převzal v loňském roce cenu PEARLE v oblasti živých umění.

Tým expertů, který Buriana na post ředitele doporučil, tvoří dramatik Milan Uhde, Václav Riedlbauch (pedagog HAMU a bývalý ministr kultury), Stanislav Moša (ředitel Městského divadla Brno), Jan Hančil (děkan DAMU), Jiří Šesták (ředitel Jihočeského divadla České Budějovice) a Bohumil Nekolný (analytik Institutu umění – Divadelního ústavu).

Tým expertů rovněž vypracoval zprávu, kde apeluje na změnu starých principů. O to ministryni Hanákové šlo při odvolání Ondřeje Černého především. Jan Burian se stane ředitelem Národního divadla od 1. srpna, a to na šest let.

Kromě nového ředitele čeká Národní divadlo v letošním roce i koncept sloučení se Státní operou a snaha přetrhat přímé vazby na státní správu. O tom, kdo bude nově šéfovat plzeňskému divadlu, se zatím jedná.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jan Burian ředitelem Národního divadla. Nastoupí 1. srpna