Menu
TOPZINE.cz
Literatura

James Patterson, král žebříčků prodejnosti, ovládl i trh e-knih

Redakce

Redakce

13. 1. 2012

Jeden z nejpopulárnějších spisovatelů současnosti, americký vypravěč James Patterson, již dobyl knižní trh i v elektronické podobě. Podle Hachette Book Group ve středu, 4. ledna, překročil počet 5 milionů prodaných e-knih, z toho 2 miliony prodal jen za posledních sedm měsíců.

FOTO: James Patterson kraluje žebříčkům prodejnosti

James Patterson už ovládl i trh e-knih, Zdroj: youtube.com

V roce 1976 debutoval Patterson knihou Vrcholné číslo Thomase Berrymana, která mu ihned přinesla Cenu Edgara Allana Poe, a od té doby se jeho úspěchy již jen hromadí. Mnohými je považován za nejlepšího současného autora detektivních románů. Mezi jeho nejvýznamnější díla patří i dvě nejprodávanější série posledního desetiletí – Alex Cross a Ženský vyšetřovací klub.

Někdy více přece jen znamená více

James Patterson je velmi produktivní spisovatel. Ročně vydává několik knih – za 35 let své spisovatelské kariéry publikoval 81 románů a na dalších stále pracuje. Množství jeho děl však zjevně nemá negativní dopad na jejich kvalitu; Pattersonovy romány se těší obrovské popularitě u milionů čtenářů, ať už dospělých či těch menších.

O tom svědčí i údaje o prodejnosti. Podle těch si čtenáři Pattersonovými knihami rozhodně nepřipadají přehlcení a kupují je stále stejně hojně. Po nástupu elektronických knih vládnou jeho díla i mezi nimi.

Associated Press uvádí, že svůj první milion prodaných e-knih americký vypravěč zaznamenal již v červenci 2010 a byl tak mezi prvními, jimž se podařilo tuto hranici překonat. Nyní si ke svým úspěchům v e-knižním průmyslu může přidat i pokoření pětimilionového milníku.

Čísla, z kterých jde hlava kolem

FOTO: James Patterson je autorem velmi produktivním

James Patterson má na kontě celou řadu prvenství, Zdroj: wikimedia.org

E-knihy nejsou zdaleka jedinou oblastí, v níž si Patterson vede tak zdárně. Skvělých výsledků stále dosahuje i na poli klasických knižných vydání. Podle průzkumů Nielsen BookScan dosáhly Pattersonovy prodeje za rok 2011 více než 4,7 milionu výtisků.

Stejná organizace zjistila, že za poslední tři roky šly Pattersony knihy na odbyt více než knihy kohokoliv jiného. Celkem se dosud prodalo 220 milionů výtisků po celém světě. Od roku 2006 je každá sedmnáctá koupená kniha v pevné vazbě kniha Jamese Pattersona.

Kromě titulu nejprodávanějšího autora uvádí Pattersonův oficiální web i řadu dalších prvenství. Patterson je podle něj prvním autorem, jež vládne současně žebříčku bestsellerů jak u dospělých, tak i u dětí. Je jediný, kdo se na první místo prodávanosti dostal s pěti knihami v jednom roce. A drží rekord v počtu románů, jež dosáhly na vrchol žebříčku nejprodávanějších titulů podle New York Times – s celkem 63 tituly je jako rekordman zapsán i v Guinessově knize rekordů.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

James Patterson, král žebříčků prodejnosti, ovládl i trh e-knih