Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Jamajka. Ostrov žijící Bobem Marleym a turismem

Redakce

Redakce

8. 1. 2012

FOTO: rastafarianský dům JamajkaLidé jsou tu veselí, barevně oblečení, hluční a přátelští. Broukají si Bobovi melodie o míru, lásce a empatii. Jsou hrdí na tenhle krásný ostrov, i když za svou skutečnou domovinu považují Etiopii, kterou rastafariánská víra pokládá za zemi zaslíbenou.

FOTO: rastafarianský dům Jamajka

Rastafariánské červeno-zeleno-žluté pruhy jsou na Jamajce všude, Foto: Barbora Babčanová, Topzine.cz

Přijíždíme do hlavního města Kingston. Cesty jsou bláznivé, úzké, do kopce, z kopce, žádná pravidla, kdo troubí, ten jede, čím rychleji tím líp. Není výjimečné potkat na silnici osla s povozem. Domy, které míjíme, jsou různé, malé a chatrné, velké a luxusní, obehnané vysokým plotem a ostnatými dráty. Všude jsou rastafariánské černo-zeleno-žluto-červené pruhy.

FOTO: osel na silnici jamajka

Na silnici můžete potkat i povoz s oslem, Foto: Barbora Babčanová, Topzine.cz

Kingston láká turisty především na Muzeum Boba Marleyho. Je to dům, kde Bob bydlel, když se stal zpěvákem. Na zahrádce před domem se (sice nelegálně, ale komu by to vadilo) pěstuje pár rostlin marihuany.

Během týdenní cesty okolo ostrova navštívíme Appleton Estate Rum Factory – jamajskou rumovou továrnu. Tady se v ochutnávkové místnosti ptáme, jestli je na Jamajce nějaká tolerance alkoholu za volantem a dostaneme odpověď: „We don’t drink and drive, we smoke and fly.“ O kus dál se vykoupeme ve vodopádech YS Falls.

Spousta turistických atrakcí

Zastavíme se u Black River, abychom si užili řeku s krokodýly. Sedíme v loďce spolu s americkými turisty a kapitán lodi občas zamává rukou ve vodě a připluje vycvičený krokodýl. Chytne krokodýla za ploutev a my si ho můžeme pohladit a vyfotit. Při cestě zpátky si všimneme, že někteří krokodýli jsou stále na stejném místě a na větvích blízko nich objevují nenápadné provazy, takže jsou tu nejspíš přivázaní, aby byly turistům vždy k dispozici.

FOTO: Black River s krokodýlem Jamajka

Black River láká turisty na možnost pohladit si krokodýla, Foto: Barbora Babčanová, Topzine.cz

Přijíždíme do Montego Bay, města s největší koncentrací turistů na tomhle ostrově. Jeden hotelový resort vedle druhého. Uličky jsou plné suvenýrových obchodů. Každý prodavač nás tahá svého obchůdku. Jsme bílí, to znamená, že jsme turisti, a to znamená, že máme peníze, a tak  je musíme utratit právě v jejich obchůdku.

Bob, Bob a zase Bob

FOTO: Bob Marley Jamajka

...jakoby se všechno, čeho se Bob dotkl stalo svatým, Foto: Barbora Babčanová, Topzine.cz

Poslední zastávkou je 9 Mile – místo, kde se narodil Bob Marley a kde je také pohřbený. V Marleyho rodném domě nám pak přátelský průvodce ukáže místa a předměty, na kterých Bob seděl, ležel, přemýšlel, skládal písně, kouřil… Jakoby se všechno, čeho se Bob dotknul, stalo posvátným. A svým způsobem se stalo. Přitáhlo to turisty a ti přinášejí peníze.

Na ostrov plný nádherných pláží, vysokých hor a rytmů reggae budu dlouho vzpomínat. Jen doufám, že ho turismus nepohltí úplně a že tu dál bude alespoň trochu platit to, o čem Bob zpíval ve svých písních… One love,one heart, let’s get together and be all right.

FOTO: rastafánství na Jamajce

Rastafariálnství je náboženství, které kombinuje prvky křesťanství, židovství i islámu, Foto: Barbora Babčanová, Topzine.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jamajka. Ostrov žijící Bobem Marleym a turismem