Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Jaký vánoční dárek by si zasloužila česká literatura? Odpovídají Soukupová, Cílek či Těsnohlídek ml.

Redakce

Redakce

19. 12. 2010

FOTO: NovinyPoprosili jsme několik osobností spojených s českou literární scénou, aby nám odpověděli na otázku, o jaký dárek pro českou literaturu by napsali Ježíškovi. Přečtěte si, co by si pro ni přáli Jan Těsnohlídek ml., Eva Hauserová anebo Petra Soukupová.

FOTO: Noviny

Foto: Fracesco Castelli, Topzine.cz

Pokud byste mohli napsat Ježíškovi a chtít po něm, aby splnil české literatuře nějaké přání, o co byste žádali?

VÁCLAV CÍLEK, esejista, překladatel a geolog

Česká literatura má pár dobrých spisovatelů, ale žádného génia. Poprosil bych Ježíška, aby přestal plýtvat milostí na nadané spisovatele a poslal nám jednoho hlubokého, trochu proklatého velikána.

FOTO: Noviny

Foto: Marie Kozmova, Topzine.cz

JAROSLAV CÍSAŘ, tajemník Svazu českých knihkupců a nakladatelů

Snad Ježíška nepřetížím, když mé přání bude komplexní. České literatuře bych přál kompetentní podporu, propagaci a také adekvátní legislativu ze strany státu, co nejvíce nadaných mistrů pera s neotřelými nápady, odvážné vydavatele, obětavé a informované knižní distributory a knihkupce, knihovníky a knihovnice s nápady, jak ke knize a čtení přitáhnout co nejvíce dětí a mládeže, a také neutuchající zájem čtenářů – lhostejno, zda textů v klasické tištěné, nebo elektronické podobě.

JAROSLAV FORMÁNEK, spisovatel a redaktor časopisu Respekt

Kdybych psal Ježíškovi nějaké přání ohledně české literatury, pak tedy to, aby autoři, kteří zasednou ke klávesnici nebo s perem v ruce ke stolu, si byli opravdu jisti, že mají co říct. Tedy přišli s něčím originálním, živým a podnětným, co čtenáře osloví. Naprostá většina současné české literární tvorby totiž kvůli absenci této jistoty stojí za starou bačkoru.

EVA HAUSEROVÁ, publicistka a spisovatelka

Nejlepší dárek literatuře od Ježíška by byl, kdyby všichni lidé nějak magicky začali potřebovat četbu: ti lidé, kteří dnes tráví svůj čas koukáním na televizi, nepříliš inventivním tlacháním na webu, bloumáním po nákupních centrech a podobně, by najednou zjistili, že to všechno je nudné, fádní, prázdné a neuspokojivé… a že jediné, co jim může smysluplně vyplnit čas, je četba.

FOTO: Noviny

Foto: Fracesco Castelli, Topzine.cz

SIMONA MONYOVÁ, jedna z nejprodávanějších českých autorek

Já bych Ježíška poprosila, aby dal českým autorům pod stromeček spoustu inspirace, píle a trpělivosti k tvorbě, a hlavně, aby jim nadělil neutuchající přízeň čtenářů.

PETRA SOUKUPOVÁ, spisovatelka a držitelka ceny Magnesia Litera 2010

Přála bych české literatuře víc peněz, víc čtenářů a míň vydaných pitomostí.

JAN TĚSNOHLÍDEK, ml., básník, vítěz Ortenovy ceny 2010

Já bych si od Ježíška pro českou literaturu přál větší finanční podporu od státu nebo kohokoliv, protože psaním se dnes uživí opravdu málokdo a pro spoustu talentů je kvůli tomu literatura pouze koníčkem, což je špatně a velká škoda. A také bych si pro českou literaturu přál nějaký balíček, ve kterém by bylo pár kvalitních českých autorů, kteří by za podporování, a především čtení, stáli.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jaký vánoční dárek by si zasloužila česká literatura? Odpovídají Soukupová, Cílek či Těsnohlídek ml.