Menu
TOPZINE.cz
Nákupy a nakupování

Jaký je státní rozpočet pro rok 2010?

Redakce

Redakce

21. 6. 2010

Zdroj:archivKdo se alespoň trochu zajímá o politické dění v ČR, jistě mu neunikla poměrně ostrá jednání v případě státního rozpočtu na rok 2010. Jak vypadá jeho současná podoba platící od ledna?

Zdroj:archiv

Zdroj:archiv

Stát počítá s příjmy 1,022 bilionu a výdaji 1,185 bilionu korun se schodkem asi 162,7 miliardy. Výsledné číslo je kompromisem dřívější dohody napříč politickým spektrem. Nutno dodat, že plánovaný návrh ministra financí Janoty byl mnohem nižší. Politický lobbismus a vnější tlak především ze strany ČSSD tento balíček, jak už to tak bývá, poněkud zprznil do dnešní podoby.

„Ve sněmovně zvítězil populismus, nezodpovědnost a krátkozraká předvolební kampaň socialistů. Důsledkem tohoto vítězství populismu je ohrožení dlouhodobého vývoje našich veřejných financí,“ řekl v prosinci minulého roku Petr Nečas z ODS, která proti dalšímu navyšování rozpočtu zvolila přes naléhavou výzvu premiéra Fischera pasivitu.

Zdroj: archiv.cz

Zdroj: archiv.cz

Nicméně i nyní se bude pravděpodobně deficit zvedat. Sněmovna ještě v roce 2009 odsouhlasila návrhy levice na přesuny peněz a navýšila peníze na platy, na provoz sociálních služeb a přímé platby v celkové hodnotě 12 miliard. Značnou měrou tak dále přispívá k zadluženosti státu.

Komu politici přidali 12 miliard?

Na více peněz se v tomto kontextu mohou těšit především učitelé, hasiči, policisté a zemědělci. To, že dostanou přidáno, ovšem neznamená, že se to v reálu projeví. Původní návrh počítal se snížením jejich platů, daná úprava rozpočtu tak pouze zachová platy ve stejné hladině jako v roce minulém. Oněch 12 miliard je výsledkem snahy ČSSD.

zdroj: mozektevidi.net

Zdroj: mozektevidi.net

Kde stát vezme peníze?

Příjmy státu kromě přímých daní zajišťují i další faktory, u nichž zvýšení cenové hladiny přinese více peněz. Týká se to tradičně alkoholu, spotřební daň je například u půllitru piva o padesát haléřů vyšší, líh podraží zhruba o pětikorunu za litr. V tomto směru stát počítá se zvýšením příjmů až 1,2 miliardy. Zdraží také benzín, jeho spotřební daň se zvedne o korunu na litr. Stát si představuje přilití až 6,9 miliardy, což by však díky snížení spotřeby (zejména u kamionů) nemuselo vyjít.

Tabák, cigarety, další úrodná půda pro růst cen. Od ledna tohoto roku vzrostla cena jedné krabičky v průměru o 2,50 koruny. Státní rozpočet rovněž zvedl i DPH, a to konkrétně o jeden procentní bod. Na potraviny, léky, ubytovací či sociální služby se bude vztahovat desetiprocentní daň z přidané hodnoty a na ostatní zboží a služby dvacetiprocentní. Tímto způsobem se uvažuje o výběru až 10 miliard.

Schodky státního rozpočtu od roku 2003 (v miliardách Kč)

2003: 109,1

2004: 93,5

2005: 56,4

2006: 97,3

2007: 66,4

2008: 19,4

2009: 192,4

2010: 162,7 (ve skutečnosti asi 180)

Oficiální schodek bezmála 163 miliard je jedním z nejvyšších v historii České republiky. Na jeho výši se však nemálo podepsala i ekonomická krize, díky níž je například 9,2 % práceschopných Čechů nezaměstnaná a nemůže tak odvádět dostatek peněz státu na přímé, ale koneckonců i nepřímé dani.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jaký je státní rozpočet pro rok 2010?