Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Jaký je rozdíl mezi diamantem a briliantem? Poznejte padělek od originálu!

Komerční sdělení

Komerční sdělení

20. 12. 2022

Výběr unikátních šperků do své sbírky je pro některé ženy velmi důležitý. A ještě důležitější je pravost kamenů, za které platíte. Diamant a briliant jsou dvě slova, která se často nachází ve své blízkosti. Pravý diamant je ale naprostý unikát, zatímco briliant je jeho falešným podobenstvím. Rozlišit originál od padělku nemusí být jednoduché, ale existuje pár osvědčených triků.

Nenechte se napálit od šikovných prodejců

Většinou najdete prodejce, kteří vám řeknou pravdu o původu kamenů. Bohužel existují i jedinci, kteří budou chtít vydělat na vaší neznalosti. Budou si totiž myslet, že nepoznáte diamant od briliantu a zaplatíte hodně peněz za padělek. Na používání briliantů není nic špatného, ale neměli byste za ně platit stejnou cenu jako za diamanty. Naučte se, jak je rozpoznat.

Metody, jak rozpoznat falešný kámen

V první řadě zkuste na kámen dýchnout. Pravý diamant se nebude vůbec mlžit. Některé kameny se mohou zamlžit, ale jen na velmi krátkou dobu. Padělek zůstane zamlžený i několik vteřin. Tento způsob lze použít pro diamantové prsteny nebo jiné šperky, které jsou již hotové. Mezi další možnosti, jak poznáte originál od padělku (ve šperku i samostatně):

  • použijte brusný papír (pravý diamant se nepoškodí),
  • nalepte kámen na sklo (pravý zůstane přilepený, padělek sklouzne),
  • vhoďte kámen do sklenice s vodou (pravý půjde ihned ke dnu),
  • položte kámen na noviny (přes pravý kámen neuvidíte žádný text ani barvu).

Cena není rozhodujícím faktorem

Většina lidí si myslí, že poznají pravý kámen od falešného podle ceny. Mnohdy je to pravda, ale podvodníci vás nechají zaplatit cenu diamantu za briliant. Rozdíly mezi nimi jsou na první pohled malé a pozná je jen odborník. Ještě horší situace nastane, když máte v ruce již hotové diamantové náušnice. Využijte alespoň jednu z metod a nikdy nenakoupíte špatně.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jaký je rozdíl mezi diamantem a briliantem? Poznejte padělek od originálu!