Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Jaký byl rok 2010? Mistrovství republiky v souložení i poslední Harry Potter

Redakce

Redakce

23. 12. 2010

Mistři světa v ledním hokeji pro rok 2010Stručně a jasně. Podívejte se, jaký byl rok 2010 v kultuře i společnosti.

Mistři světa v ledním hokeji pro rok 2010

Mistři světa v ledním hokeji pro rok 2010 Zdroj: archiv Topzine.cz

Rok 2010 byl nabitý událostmi. Pojďme si je připomenout z pohledu jednotlivých rubrik Topzine.cz.

Film

Oscara za nejlepší film si odneslo drama Smrt čeká všude. Českého lva získal Protektor. V listopadu měla premiéru první část závěrečného dílu Harryho Pottera: Relikvie smrti. Druhá přijde v polovině roku 2011. Na plátna kin se vrátil i guvernér Arnold Schwarzenegger malou rolí ve snímku Expendables: Postradatelní. Zemřel Vladimír Dlouhý, Dennis Hopper a Leslie Nielsen.

Hudba

Celý svět si připomenul dvojité výročí Johna Lennona – nedožité 70. narozeniny a 30 let uplynulých od jeho smrti. Zemřel zpěvák Ronnie James Dio. Comeback na červen 2011 ohlásili oblíbení metalisti System of a Down. Mezi významnými hudebními návštěvami ČR byli například Lady GaGa, Aerosmith nebo stále nedochvilnější Guns n‘ Roses.

System of a Down, Zdroj: myspace.com

Literatura

Ob dva roky udělovanou Cenu Karla Čapka obdržel Ivan Klíma. Knihou roku se v soutěži Magnesia Litera stal román Petry Soukupové nazvaný Zmizet. Laureátem Ceny Jiřího Ortena 2010 je Jan Těsnohlídek ml., mezinárodní Cenu Franze Kafky získal – jako třetí Čech – Václav Havel. Státní cena za literaturu putovala do rukou Antonína Bajaji, státní vyznamenání pak např. k básníku Karlu Šiktancovi či lingvistovi Františku Danešovi.

FOTO: Václav Havel

Václav Havel v Brožíkově sále Staroměstské radnice, Foto: Pavel Plicka, Topzine.cz

Divadlo a umění

Zemřel duchovní otec Járy Cimrmana Ladislav Smoljak. Národní galerie v důsledku škrtů v příspěvcích na kulturu zrušila vstup zdarma do svých sbírek, který mohli návštěvníci využívat každou první středu v měsíci. Dočkali jsme se obnovené premiéry úspěšného muzikálu Jesus Christ Superstar, v hlavní roli opět září Kamil Střihavka.

Ladislav Smoljak jako mlynář ve filmu Na samotě u lesa, Zdroj: archiv Topzine.cz

Zdraví a sex

V listopadu se na holešovickém výstavišti v Praze konal již 16. ročník veletrhu Erotica Sex 2010, kde se letos poprvé v naší republice uskutečnilo Mistrovství republiky v souložení – Sex Combat. Dne 13. listopadu 2010 zemřel známý sexuolog, psychiatr a manželský poradce Mudr. Miroslav Plzák, CSc.

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Cestování

V lednu světem otřáslo zemětřesení a katastrofa na Haiti, od května do října trvala světová výstava EXPO 2010 v Šanghaji. Začátkem srpna bylo vyhlášeno 20 nových světových památek UNESCO a v listopadu na domácí scéně zvítězil zámek Hluboká v celorepublikové soutěži portálu Kudy z Nudy.

Zámek Hluboká, Foto: Barbora Belavá, Topzine.cz

Vzdělání a kariéra

Politici definitivně odhlasovali tzv. státní maturitu. Podle ministerstva u ní na jaře 2011 neuspěje asi pětina maturantů. Opět se diskutovalo o zavedení školného na veřejných vysokých školách. Univerzita Karlova se prodrala do třetí stovky v žebříčku kvality vysokých škol z celého světa. Masarykova univerzita získala mezinárodní ocenění za software pro odhalování plagiátů. Prvňáci se začali učit nové písmo Comenia Script.

Karolinum, Univerzita Karlova v Praze Foto: Nicola Soukupová, Topzine.cz

Apetit

Pražská restaurace Allegro v hotelu Four Seasons obhájila svou Michelinskou hvězdičku ve známém gastronomickém průvodci Michelin. Reality show Čápi s mákem, ve které mimo jiné účinkovala i Dolly Buster, vyhrála kontroverzní Iveta Bartošová. V Mnichově se slavilo 200. výročí založení Oktoberfestu.

FOTO: Čápi s mákem

Iveta Bartošová v akci, Zdroj: archiv TV Prima

Sport

Rok 2010 se bez nadsázky stal rokem Martiny Sáblíkové. Česká rychlobruslařka získala tři olympijské medaile a navíc se stala mistryní světa, mistryní Evropy a celkovou vítězkou světového poháru na dlouhých tratích. Dařilo se i běžkaři Lukáši Bauerovi, který ve Vancouveru vybojoval dva olympijské bronzy, byl druhý ve světovém poháru a nenašel přemožitele na Tour de Ski. Čeští hokejisté se v Německu stali mistry světa. Tomáš Berdych uspěl na Roland Garros a ve Wimbledonu, což mu dopomohlo k účasti na Turnaji mistrů. Oštěpařka Špotáková vyhrála Diamantovou ligu a byla třetí na ME. Basketbalistky na domácím MS došly až do finále. Florbalisté přivezli z Finska světový bronz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jaký byl rok 2010? Mistrovství republiky v souložení i poslední Harry Potter