Menu
TOPZINE.cz
Apetit

RECENZE: Jakub König se v Anjelovi pokouší o český Red Meat

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

21. 9. 2011

Již nějakou dobu po internetu kolují stripy s Anjelem  dEmosem z pera Jakuba Königa, jež bývají označovány jako český Red Meat. Nakladatelství PLUS se rozhodlo vydat je souborně. Bohužel.

Ukázka komiksového stripu Anjel Autor: Jakub König

Komiksové stripy (krátké, většinou tříobrázkové příběhy) jsou poslední dobou na internetu v módě a neméně to tak funguje i v Česku. Tento styl publikování totiž vyžaduje méně námahy a má jisté nějaké obecenstvo.

Tohoto nápadu se chytilo hned několik tvůrců. Z mnoha dobrých autorů lze zmínit Unseena, z těch slabších Jakuba Königa s jeho Anjelem dEmosem. A bohužel právě sborník Anjela se rozhodlo vydat nakladatelství Plus.

Ne každý textař umí psát

Stripy vyžadují jiné schopnosti než psaní písňových textů. Tudíž může být König sice dobrým textařem (stojí za kapelou Obří broskev), nicméně v komiksu poněkud selhává. Samozřejmě že se najdou i lepší chvilky, avšak ty špatné je početně dost převyšují.

Ačkoli se může zdát, že představa anděla notorika, neustále kouřícího marihuanu a mluvícího vulgárně, bude působit vtipně, opak je skutečností. Tento fakt naráží na dvě skutečnosti. Za prvé byl tento koncept již mnohokrát velmi podobně použitý (například Dogma Kevina Smithe, který se s tím opravdu nepáral), tudíž působí trochu ohraně.

Podívejte se na recenzi druhého omnibusu s Indiana Jonesem

Toto by se ještě dalo snést, nicméně je tu za druhé. Zpočátku totiž tato idea trochu i funguje, jenže po nějakých dvaceti stripech začne nudit číst pořád v podstatě to samé. A některé příběhy jsou založené opravdu jen na vulgárních slovech vypouštěných z úst hlavní postavy, což už hraničí se samoúčelností. Kladem jest lehká provázanost příběhů, úsměvným dojmem působí odkazování hlavní postavy na určitou stranu sbírky, což vytváří sympatickou kompozici.

Ne každá inspirace je dobrá

Jakub König má rád stripy a nijak to nezapírá. Mohl by se ale vyvarovat toho, aby se to odráželo v jeho dílech až na takové úrovni, že strip působí pouze jako obšlehnutý. Sama hlavní postava knihy v jednom příběhu tvrdí, že jí připadá vtipný například Garfield, nebo Red Meat. A právě tyto dvě stripové série jsou v souboru očividné nejvíce.

Téměř na začátku knihy na čtenáře vybafne Garfieldova hláška. Tudíž zjistíme, že ani Anjel nemá rád pondělky.

Anjel bývá označován jako český Red Meat. Vtipností se Red Meatu neškrábe ani po paty, tudíž jediné, čím ho připomíná, jsou téměř okopírované pasáže, jichž je v sbírce opravdu přehršel. Ačkoli některé jsou méně nápadné, objevují se i naprosto očividné, viz Earlův (jedna z postav vystupujících v Red Meatu) slogan „Přestaňte na mě koukat“, který si König okořenil pouze trapným zvulgárněním, přičemž bylo dokonce stejné i rozvržení obrázků.

Čtěte také: Superhrdinové existují! O bezpečnost Anglie se stará Temný Sparťan

Earl byl v podobě Anjela ukradnut dokonce ještě jednou, aby zopakoval lehce upravenou frázi „Jí to taky nepřišlo vtipný“. Poslední ze zjevných inspirací je vztah mezi Anjelem a Bezhlavou jeptiškou, který je založen na vztahu Mlékař Dan-Karen (opět postavy z Red Meatu), včetně občasných odseknutí, v nichž tu malou roztomilou holčičku opravdu slyšíte.

Celkově vzato patří Anjel mezi to nejhorší, co v tomto subžánru v Česku vyšlo. A to má Plus na svědomí takové perly, jakými je například právě Red Meat. Avšak pro tu hrstku lidí, kterým tyto stripy učarovaly, bude sbírka něčím úžasným. Bohužel jen pro hrstku.

Název: Anjel
Scénář a kresba: Jakub König
Počet stran: 136
Vazba: paperback
Rozměry: 210 x 150 mm
Vydal: Albatros Media – Plus, Praha 2011
Doporučená cena: 169 Kč

Hodnocení: ** (30 %)

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

RECENZE: Jakub König se v Anjelovi pokouší o český Red Meat