Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Jakou knihu chtějí děti od Ježíška? Děti z Bullerbynu i Boženu Němcovou

Redakce

Redakce

18. 12. 2014

Knížka jako dárek je letos opět favoritem vánočních přání českých dětí. Ukázal to nejnovější průzkum Čtení pomáhá. Pod stromečkem si ji přeje najít každý pátý dotázaný a radost by takový dárek udělal 96 % dětí.

V dopisech pro Ježíška se krom knih objevují i taková přání, jako je předplatné časopisu, smaltovací souprava či masožravá rostlina. Nechybějí samozřejmě ani evergreeny, jakou jsou elektronika, hračky a oblečení.

O průzkumu
Vánoční průzkum mezi registrovanými čtenáři Čtení pomáhá probíhal formou ankety na internetu od 22. listopadu do 1. prosince 2014. Zúčastnilo se ho 3 363 dětí.

Některé děti mají ale zcela odlišná přání – chtěly by klid, mír a lásku a trávit Vánoce společně s celou rodinou.

Co byste chtěli najít pod stromečkem?

Nejčastějšími odpověďmi na tuto otázku byly: kniha, mobil, tablet, lego a oblečení. Tyto věci figurují v  dopisech pro Ježíška tradičně již několik let. Mezi další častá letošní přání patří notebook, domácí mazlíčci, snowboard, časopis či předplatné časopisu a sluchátka.

Méně častými, ale zato originálními a třeba i inspirujícími odpověďmi byly smaltovací souprava, dýka na historický šerm, parní stroj Merkur, obraz císařovny Sisi, permanentka do bazénu či pingpongový stůl.

„Dobrou zprávou pro nás rodiče je to, že i v dnešní době plné nejrůznějších elektronických novinek a vymožeností, je kniha jedním z nejčastějších přání našich dětí. Navíc náš průzkum ukázal, že kniha jako dárek by udělala radost 96 % všech respondentů, což je velmi příjemné zjištění,“ říká Martin Roman, iniciátor a donátor projektu Čtení pomáhá.

Které knihy pro děti a mládež ovládají letošní Vánoce?

„Mezi dětskými tituly pod stromeček stále vedou osvědčené klasiky jako Z deníku kocoura Modroočka, Říkání o víle Amálce, Děti z Bullerbynu nebo Pohádky Boženy Němcové, ale i novější tituly si rychle získaly oblibu a budou mezi vánočními dárky,“ říká Karolina Medková, šéfredaktorka nakladatelství Albatros.

OBR: Čtení pomáhá

Čtení pomáhá, víte to? Zdroj: Reprofoto Čtení pomáhá

Podle průzkumu jsou mezi dětmi také populární tituly Hvězdy nám nepřály, Papírová města od Johna Greena nebo dobrodružné série Divergence a Harry Potter.

Tipem na vánoční dárek může být také předplatné časopisu. To by totiž potěšilo až 64 % dotázaných dětí. Žebříček popularity mezi respondenty vede časopis ABC, oblíbený je ale i Čtyřlístek a Bravo.

„ABC či Bravo se drží již dlouhodobě v čele nejčtenějších časopisů pro mládež,“ říká Tomáš Tkačík, předseda představenstva Sekce časopisů Unie vydavatelů, a dodává: „Časopisy mohou být hezkým dárkem pro děti, kterým by mohla baculatá kniha připadat jako příliš velké sousto. Navíc jim tento dárek může dělat radost po celý rok. Pokud nevíte, který časopis pro svého potomka vybrat, řiďte se především tím, co jej zajímá a myslete také na to, že obsah by měl být přiměřený věku a potřebám dítěte.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jakou knihu chtějí děti od Ježíška? Děti z Bullerbynu i Boženu Němcovou