Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Jaké výhody mají bigamisté, uvidíte na prknech Divadla Na Prádle

Anna Kottová

Anna Kottová

29. 4. 2011

FOTO: Tomáš Morávek jako taxikář Jan NovákTaxikář s nejčastějším jménem u nás Jan Novák žije dvojí život. S první manželkou Bárou bydlí v Malešicích, ale zároveň skrývá druhou manželku Marii na Vinohradech. Jedním slovem bigamista. Obě je miluje a vše zvládá jenom díky přesnému rozvrhu a svojí profesi dokud … Co se stane se dozvíte ve hře Raye Cooneyho 1+1=3 v podání divadelní společnosti Jinotaj.

FOTO: Tomáš Morávek jako taxikář Jan Novák

Taxikář u telefonu Zdroj: Jinotaj

Jednoho nešťastného dne se taxikář Honza (Tomáš Morávek) nachomýtne k výtržnosti. „Mě ztřískala ta paní s kabelkou,“ vysvětluje příhodu na policii. O případ se začne zajímat nejenom policie, ale i bulvární tisk. Publicita je samozřejmě to poslední, oč by mohl Honza stát, a i zájem policie přináší své problémy.

Standa Zahradník, nejlepší romský kamarád našeho taxikáře, se ze všech sil snaží krýt Honzovu dvojí tvář před oběma manželkami i před hloupou, ale stále šťourající policií. Nejvtipnější role představení sedí jako ulitá Adamu Keddamovi.

Začínají se objevovat nepříjemné situace, kdy Honza mluví po telefonu s Bárou (Vlaďka Králíčková), ale za zády mu stojí druhá manželka Marie (Lucie Julínková). Ani jedna nesmí nic poznat. K těmto situacím je pomocí světel uzpůsobena i scéna. Na jedné straně modré a na druhé oranžové nasvícení odlišuje dvě různá prostředí.

Kličkovat se nedá věčně

Jeho přesný harmonogram, jak se vyhnout nepříjemnostem, je v trapu. Bizarních situací přibývá a Honza se do problémů zamotává stále víc a víc. Jeho manželka Marie náhodou získá telefonní číslo na jeho druhou ženu Báru, aniž by věděla, o koho se přesně jedná.

Past sklapla

Kamarád Standa se snaží všemožně i nemožně zamést Honzovy nešvary pod koberec. Když pak Honza na scéně sní první stránku bulvárního deníku, který napsal o jeho případu, přijdete si jako ve školce. Nakonec se Honza na jevišti potká nejen s oběma ženami, ale i se všemi dalšími postavami, a musí uvést všechny lži na pravou míru.

FOTO:Taxikář Jan Novák v podání Tomáše Morávka a soused gay Rostislav Trtík

Taxikář pojídající noviny s gay sousedem od vedle

Divadelní společnost Jinotaj představuje alternativu k profesionálnímu divadlu. Režisér Rostislav Trtík, jeden ze zákládajících členů, vysvětluje v programu příčinu vzniku Jinotaje: „Zcela upřímně únava z čistě profesionálního divadla. Divadlo se má dělat s láskou, nadšením a pro lidi. To mi žel poslední dobou chybělo.“ Jinotaj má za sebou první komedii Švédský stůl a s představením stejného žánru 1+1=3 odvážně předstupuje před diváky. Více informací se dozvíte na internetové adrese www.jinotaj.cz

Rychlá gradující hra bez přestávky, u které se nebudete nudit. Zábava stoupá větu od věty. Začnete se sice postupně ve hře ztrácet, ale stejně na tom jsou i postavy na jevišti. Představení se vtipně dotýká mnoha stereotypů. Kromě Romů si bere na paškál i homosexuály a inteligenci policistů. Přestože je na hercích vidět jistá míra nezkušenosti, zhostili se svých rolí obstojně. Skvělý jevištní pár vytváří především ústřední dvojice Tomáš Morávek a Adam Keddam.

1+1=3

Divadlo Na Prádle

Autor: Rey Cooney

Režie: Rostislav Trtík

Hrají: Tomáš Morávek, Adam Keddam, Lucie Julínková/Lucie Svatošová, Mirka Spoustová/Vlaďka Králíčková, Jiří Němec, Josef Zvolenský, Roslislav Trtík

Hodnocení: 4 ****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jaké výhody mají bigamisté, uvidíte na prknech Divadla Na Prádle