Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Jaké to je, když zaplatíte daň z orgasmu?

Redakce

Redakce

29. 6. 2010

!E-SHOP!Lenka Teremová v knize Daň z orgasmu, kterou vydalo nakladatelství Erika, píše o ženě, kterou postihla rakovina děložního čípku. Čtyřicetiletá Lída po pětiletém vztahu se svým milencem Pavlem zjistí, že je nemocná. Je obviněna z nevěry a musí si projít mnoha vyšetřeními, sužována strachem a bolestí.

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Rakovina děložního čípku je poslední dobou dosti diskutované téma. Nakazit se může každá žena, nejčastěji již v raném věku poté, co začne být sexuálně aktivní. Nemoc se však může projevit až o hodně později. Lída prozatím sexuálně žila jen s několika muži. S manželem se rozvedli, poté se znovu vzali, ale je nemocný, takže sex není možný. Lída má již pět let milence Pavla. A v tom je celý háček…

Lži, sliby, obvinění

Vzhledem k tomu, že Pavel má manželku a téměř dospělou dceru, nechce se od svého domácího teplíčka odtrhnout. Lídě slibuje, jak spolu odjedou, že odejde od rodiny. Všechno jsou to ale plané sliby a naděje. Pavel totiž nechce odejít, tvrdí, že kvůli „malé“, která už však vůbec malá není. A když mu Lída oznámí, že ji nakazil papilloma virem, Pavel se urazí, obviní ji, že mu byla nevěrná a o tom, že by mohl být nositelem nákazy on, nechce ani slyšet.

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Vyšetření

Lída chodí neustále na vyšetření. Rozhodnutí je definitivní – musí na operaci, ještě se jí dá pomoci. Poté, co se pomalu zotavuje, jí dochází, že se už možná nikdy nebude moci milovat, že už nikdy nezažije orgasmus. A k tomu stále miluje i nenávidí Pavla. Na doporučení gynekologa ho opakovaně posílá na vyšetření, Pavel ji však opět viní z nevěry, a to i přes to, že mu Lída připomene, že pokud souloží se svou manželkou, je pravděpodobně taky nakažená.

Knihu si za 175,- Kč můžete koupit zde, držitelé karty ISIC obdrží 10% slevu

Když je Lída fyzicky již absolutně zdravá, stydí se za svou jizvu na břiše. Její přátelé jí však její stud rozmluví a jdou do sauny. Tam Lída pozná muže, rozvedeného učitele, který se do jejich města právě přistěhoval. Ale jak to s nimi dopadne? Nechte se překvapit!

Kniha Daň z orgasmu je o to poutavější, že  je psána ich-formou. Skládá se z dvou oddílů (obraz první a obraz druhý), ty ještě z kapitol. Číslované kapitoly uvozuje vždy nějaké motto, či citát. Autorka nepíše souvislý text, spíše úryvky z myšlenek. Sem tam vzpomínky. Téměř každou novou větu začíná na novém řádku.

Příběh se čte dobře, rychle. Téma je zajímavé. Čtenář se určitě nebude nudit, protože Lída neprožívá jen svou nemoc, ale objevují se zde i odbočky o tom, jaký byl její vztah z Pavlem, anebo vyprávění o jejích přátelích. Dozvídáme se třeba, že Lídina známá Jana měla zálusk na Pavla a Lída na ni tuze žárlí.

Závěr je poněkud patetický, zdá se mi. Lída popisuje, jak je život krásný a jaké by to bylo, kdyby si lidé nepomáhali. Ale ano, dostala se ze závažné nemoci, tudíž má právo na to, aby jí vše bylo dražší. Podtrženo sečteno: je to vcelku dobře udělaná kniha. Zaujme, čtenář se dokonce dozví něco bližšího o rakovině děložního čípku; chytlavé je nejen téma, ale i způsob, jaký autorka píše.

Ty tři týdny čekání mi připadaly jako rok. Telefon jsem raději vypínala. Dokud nebudou výsledky histologie, nechci Pavla vidět. Mám teď co dělat sama se sebou. Nemám teď na to, co se s ním zase hádat. Stejně by nepřijel. A pokud ano, jen by mě deptal. Co by tady teď vlastně dělal, když nemůžu mít pohlavní styk? Co jsem taky čekala? Zřejmě si právě hraje na vzornýho manžela.

Název: Daň z orgasmu
Autorka: Lenka Teremová
Obálka: Michal Houba
Počet stran: 125
Vazba: Vázaná
Rozměry: 205 x 135 mm
Vydal: Erika, Praha 2010
Doporučená cena: 189 Kč
Hodnocení: **** 80%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jaké to je, když zaplatíte daň z orgasmu?