Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Jaké kulturní lahůdky vás čekají v rámci festivalu Dny české a německé kultury?

Redakce

Redakce

1. 11. 2010

FOTO: Drážďany, Frauenkirche12. ročník Dnů české a německé kultury ve svém programu nabízí zajímavé akce, a to nejen v oblasti humanitní, ale návštěvníci si mohou vybrat také z aktivit v rámci hudby a filmu, navštívit některou z výstav či se zúčastnit exkurzí a výletů. Festival nabízí mimo jiné nenásilnou formu sebevzdělávání.

FOTO: Drážďany, Frauenkirche

Kostel Frauenkirche, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Na  hudebním poli festivalu Dny české a německé kultury se bude střídat několik žánrů, od klasiky, přes jazz až po rock. Podělíme se s vámi o pár pozvánek z hudebního programu:

„Cellová poezie“ zazní 15.10. v prostorách liberecké Krajské vědecké knihovny v podání dvou mladých violoncellistů Jakuba Otčenáška a Karin Černé.

FOTO: Frauenkirche

Drážďany, Frauenkirche, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Jana Bezpalcová, která patří k nejlepším mladým českým akordionistům, předvede publiku, jak jdou k sobě  akordeon a vážná hudba.Koncertovat bude v Drážďanech 12.11.

Klavíry i citery

Duo Ardašev zahraje závěrečný koncert festivalu 14.11. v Drážďanech. Skvělí brněnští klavíristé Renata a Igor Ardaševovi představí své umění v repertoáru jak pro čtyřruční klavír tak pro dva klavíry.

FOTO: Drážďany

Drážďany, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Citera je sama osobě neobvyklým nástrojem a jedinečná improvizace v podání citerového mága Michala Mullera ve vás zanechá neopakovatelný zážitek. Můžete si jej vychutnat 6.11. v Drážďanech.

Jazz, imporovizace a folka: 3 v 1

Zejména mladé publikum jistě přiláká koncert pokrokové kapely For Free Hands, který se bude konat v Ústí nad Labem 11.11. Mezinárodní složení členů kapely ( Řek, Bulhar, Američan, Němec ) již vypovídá o tom, že jejich hudba, která je jakousi kombinací jazzu, volné improvizace a folku, je naprosto jedinečná a překlenuje veškeré kulturní rozdíly.

FOTO: Drážďany, Zwinger

Zwinger, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Na své si během festivalu příjdou i milovníci tvrdší hudby. 6.11. v Drážďanech vystoupí metalová kapela Sixth Dimension. Kapelu založili rockeři z Mostu v roce 2002.

Dvě kapely během jednoho večera – to čeká na hosty Klubu Cirkus v Ústí nad Labem 26.11. Za německou stranu vystoupí kapela Hands up Excitement!, které se do hudebního projevu promítá několik stylů: komorní hudba, indie-rock či electro-punk. Českou kapelou večera bude Čistírna pokaždé jinak, která funguje již 10 let a ústeckému publiku je dobře známá.Ve své hudbě kloubí prvky z klasického rocku, funku, jazzu až po balkánskou dechovku. Publikum se má rozhodně na co těšit.

Film na německo-českém festivalu

FOTO: Příběhy obyčejného šílenství

Příběhy obyčejného šílenství

I film dostane během festivalu svůj prostor.  Budou představeny české i německé snímky. Většinou se bude jednat o prezentaci českého filmového umění v Německu a naopak. Z výkvětů české kinematografie budou v Drážďanech prezentovány snímky Postřižiny a Příběhy obyčejného šílenství. Z další české tvorby se bude promítat film Jan  Hus – mše za tři mrtvé muže, režiséra Miroslava Bambuška či snímek Návrat do vlasti od českého filmaře Václava Reischla, který již 35 let žije ve Stuttgartu.

Ze snímků německých autorů se můžeme těšit na Soul Kitchen režiséra Fatiha Akina, film Lila Lila ( německo-švýcarský snímek režiséra Alaina Gsponera podle literární předlohy Martina Sutera ), dále pak snímek Cizinka režiséra Fea Aldaga, v němž Sibel Kekilli získala v roce 2010 cenu pro nejlepší německou herečku roku. Dalšímy filmy jsou Dáma s pěti obry režiséra Vadima Jendreyko a Gerdino mlčení režisérky Britty Wauner.

Nesmíme opomenout ani další velmi zajímavou část festivalu, do níž patří výstavy a jiné, nezařazené aktivity, mezi kterými můžeme najít například putování za opuštěnými vesnicemi severních Čech s odborným výkladem mladého historika Petra Karlíčka nebo ochutnávku typických českých jídel, které pro vysokoškolské studenty a zaměstnance připraví menzy Studentenwerk Drážďany.

Pražská konzervatoř v Drážďanech

Z výstav stojí za to zmínit putovní výstavu pražské konzervatoře, která byla vybudována u příležitosti jejího dvoustého výročí a bude k vidění v Drážďanech.

Divadlo nebo výstava? Zdroj: Topzine.cz

Velmi zajímavým počinem je také výstava fotografa Ondřeje Staňka, který zdokumentoval rok na dívčí střední katolické škole, která je brána jako jakási záchranná síť před společenským vyloučením, pasťákem či ulicí.Vznikl tak dokument o vnitřním světě lidí, jejichž největším handicapem je nedostatek sebevědomí. Výstava „Zuneigungshunger“ bude k vidění od 28.10. v Drážďanech.

Návštěvníci budou moci v Drážďanech shlédnout i celosvětově známou výstavu Czech Fresh design. Jedná se o prezentaci práce studentů Fakulty multimediální komunikace  University Tomáše Bati ve Zlíně, kterou už mohli vidět lidé v New Yorku, Washingtonu, Kapském městě či Honkongu.

Česko-německé kulinářské dědictví

Přestože oficiálně festival 12.Dny české a německé kultury končí již 14.11., své pokračování přece jen má v pásmu akcí nazvaném epilog. V programu tam najdete  spoustu zajímavých akcí, ale opravdu poslední zakončení celého festivalu se uskuteční 28.11. v Kulturním Centru Řehlovice, kdy letošním tématem bude: Kulinářské dědictví. A jak již sám název napovídá, návštěvníci si budou moci pochutnat na domácích pokrmech a nápojích z česko-německého pohraničí podle receptů z 19.-20.století.

Zakončení jídlem a pitím je jistě tou nejlepší volbou. Vždyť pochutnat si a popovídat nad dobrým vínem či pivem snad ani nepotřebuje společnou řeč. A i tak se mohou prolamovat ledy mezi národy. Každopádně patří velké díky a uznání organizátorům celého festivalu Dny české a německé kultury, kteří opravdu velkým dílem přispívají k udržování a rozvíjení dobrých sousedských evropských vztahů.

Neváhejte tedy a pořádně si prostudujte program, abyste nic nezmeškali!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jaké kulturní lahůdky vás čekají v rámci festivalu Dny české a německé kultury?