Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Jaké jsou způsoby a alternativní možnosti porodu? Na kolik vás vyjde porodní asistentka?

Klára Brázdová

Klára Brázdová

28. 2. 2011

Těhotenství se blíží ke konci a porodu se nevyhnete. Nemusí to být ale nepříjemný zážitek, jak ho popisuje většina žen. V dnešní době máte na výběr z mnoha možností porodu, abyste si den narození vašeho miminka zapamatovala s co nejlepším pocitem. Máme pro vás pár tipů, jak a kde můžete rodit.

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

V porodnici rodí naprostá většina žen. Je to nejbezpečnější způsob nejen proto, že doktoři jsou na každou komplikaci připraveni, ale také proto, že vás po porodu sestry naučí kojit, mýt i přebalovat vaše miminko.

Jak to probíhá v porodnici?

Do porodnice, ve které chcete rodit, byste se měla zaregistrovat hned v prních týdnech těhotenství. Při příjezdu do porodnice s odteklou plodovou vodou vás sestra vyšetří, změří tlak a teplotu. Potom čekejte oholení rodidel, klystýr (nyní už můžete říct, pokud si klystýr nepřejete) a nakonec přijde důkladná sprcha. Při velkých bolestech vám dokáží porodníci pomoct léky, telou sprchou, masáží nebo pohupováním se na míči.

Při samotném porodu vám porodník nabídne polohu v leže, protože je pro něj nejpřehlednější. Také v případě potřeby vám nastřihne hráz, aby nedošlo k samovolnému protržení, což by bylo velmi bolestivé.
Po porodu miminka ještě ležíte 2 hodiny na lůžku a čekáte, než odejde placenta. Pak vás přesunou na váš pokoj, kde už konečně budete s miminkem.

Můžete si sepsat také porodní plán, ve kterém budete mít všechna vaše přání sepsaná. V porodním plánu můžete mít například, v jaké poloze chcete rodit nebo jestli chcete mít někoho u sebe při porodu. Celý porodní plán pak konzultujte s porodní asistenstkou nebo se svým lékařem a najděte nejvhodnější kompromis.

Porod doma

Pokud chcete rodit doma, musí vaše těhotenství probíhat naprosto bez komplikací. Tento porod bude probíhat bez tlumících léků bolesti. Pojišťovna tento druh porodu nehradí, takže musíte porodní asistence zaplatit. Porodní asistentka si za porod účtuje od 5 do 10 tisíc korun. Po porodu musí být přítomen dětský lékař, který dítě patřičně vyšetří.

Ambulantní porod

Takový porod je lehkým kompromisem, pokud chcete rodit doma, ale kvůli lehčím komplikacím nemůžete. Porod sice proběhne v porodnici, ale hned po porodu můžete odejít i s miminkem domů, pokud tedy nebudou žádné vážnější problémy. V porodnici vás poučí o riziku a nechají vás podepsat reverz.

Další dobré rady

V dnešní době existují předporodní kurzy. Můžete si zařídit jednorázovou návštěvu nebo více kurzů. Předporodní kurz vede porodní asistentka a ta vás naučí jak při porodu dýchat, co na porodním sále čekat a jak se starat o miminko v prvních dnech po porodu.

Na porodní kurzy s vámi může chodit i budoucí tatínek nebo někdo jiný vám blízký. Tak bude i dotyčný připravený na dobu porodu a nic ho nepřekvapí. Můžete si také najít svojí vlastní dulu. To je buď porodní asistentka (se zdravotním vzděláním) nebo jen informovaný laik, který s vámi bude na sále. Hlavně s ním můžete provádět osobní konzultace v těhotenství i po něm.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jaké jsou způsoby a alternativní možnosti porodu? Na kolik vás vyjde porodní asistentka?