Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Jaké filmy představí Stopy Islandu v pátek a sobotu?

Petra Duhajská

Petra Duhajská

26. 5. 2010

Na chladném severu vznikají často mrazivé filmy. Čtyři dny v jejich společnosti by mohly zanechat vážné stopy na psychice. Na druhou stranu málokdy se českým filmovým fanouškům naskytne takováto možnost. Proto nabízíme bližší seznámení s filmy, jež jsou na programu poslední dva dny festivalu Stopy Islandu.

Chladné světlo, Zdroj: Severský filmový klub

Smutný smích racků

Koprodukční film Smích racků (Mávahlátur) z roku 2001 je sice v Mezinárodní filmové databázi žánrově zařazen na pomezí komedie a dramatu, moc smíchu si ale diváci s racky neužijí. Očima jedenáctileté dívky Aggy mohou sledovat příběh Freyi, záhadné krasavice, která se na cestě ke svému cíli – svatbě s vysoce postaveným Björnem Theodorem – nenechá ničím zastavit. Pod režijním vedením Ágústa Guđmundssona hlavní roli ztvárnila Margrét Vilhjálmsdóttir.

Islandské rodinné drama, situované do dnešního Reykjavíku, Zkalená krev (Blóðbönd) patří k novějším filmům, které festival nabídne. V roce 2006 ho vytvořil mladý režisér Árni Ásgeirsson. Ve svém teprve třetím snímku nás seznamuje s rodinou Pétura a Asty, v níž se zdá vše být dokonalé až do chvíle, kdy jedna maličkost vše změní.

Slzy z kamene, Zdroj: Severský filmový klub

Závěrečný den bude věnován Hilmaru Oddssonovi

Sobota bude celá patřit významnému islandskému režisérovi Hilmaru Oddssonovi. Ten se kromě režírování zabývá i psaním scénářů, produkováním filmů a skládáním hudby. Hudební tématice se věnuje i jeho snímek Slzy z kamene (Tár úr steini). Toto životopisné drama líčí pohnutý osud islandského skladatele Jóna Leifse, představovaného Thrösturem Leó Gunnarssonem.

Stopy Islandu v sobotu večer uzavře Oddsonův film z roku 2004 Chladné světlo (Kaldaljós). Tento tísnivý snímek sleduje uzavřeného Grímura, jenž se musí vydat do minulosti, aby se dokázal vyrovnat s tragickými událostmi, jež poznamenaly jeho dětství, a mohl se konečně osvobodit od tíživých vzpomínek. Hlavní role se ujal Ingvar Eggert Sigurðsson.

Začátky promítání jsou v pátek i v sobotu stejné: v kině Atlas 18 hodin a 20 hodin 30 minut, v brněnském kině Art 18 hodin 45 minut a 21 hodin. Všechny filmy mají české titulky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jaké filmy představí Stopy Islandu v pátek a sobotu?