Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Jaká překvapení čekají letos české egyptology v Abúsíru?

Šárka Braumová

Šárka Braumová

30. 1. 2011

Odkud se vzali Egypťané, od koho převzali svou moudrost a kdo je naučil stavět honosné chrámy a pyramidy? Čeští vědci se v únoru opět vydají do oblasti Gilf- el- Kebíru odhalit tajemství národa, který je stále opředen nezodpovězenými otázkami.

FOTO: Cheopsova pyramida

Cheopsova pyramida, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Kde se vzali Egypťané?

Na tuto otázku se bude tým, který bude od února působit především v oblasti Gilf- el- Kabíru, snažit najít odpověď. Plánovaná expedice má trvat tři týdny. Tým se skládá z několika egyptologů a externích pracovníků a zřejmě se bude moci pochlubit statusem největší české zahraniční expedice.

Expedice v oblasti Abúsíru povede nově Miroslav Bárta z Českého egyptologického ústavu. Nelehkou roli převzal po Miroslavovi Vernerovi, který odkrýval se svým týmem tajemství Egypta 34 let.

Sborníky a výstava
Dokumentace výkopů a celkové shrnutí úspěchů za posledních pět let vyjde v průběhu tohoto roku. Těšit se můžete na monografii a sborníky z konferencí. Rok 2011 bude pro české egyptology zřejmě více než úspěšný, kromě publikování knih, je čeká výstava dovezených artefaktů z Egypta na Pražském hradě.

Jestli podobné úspěchy čeká i výpravu Miroslava Bárty je ve hvězdách. Již předchozí výzkumy však v pátrání o počátcích Egypťanů přinesly zajímavé poznatky. Držme naší expedici palce, aby se jí dařilo i nadále.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jaká překvapení čekají letos české egyptology v Abúsíru?