Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Jaká bude 36. Letní filmová škola v Uherském Hradišti?

Redakce

Redakce

16. 6. 2010

!SPECIÁL!Už před nějakým časem jsme vás informovali o 36. Letní filmové škole Uherské Hradiště. Nyní jsem měl tu čest se zúčastnit druhé tiskové konference, kde byl odhalen téměř celý program. A na co se můžete těšit?

Jaká bude 36. Letní filmová škola v Uherském Hradišti? Zdroj: lfs.cz

36. Letní filmová škola v Uherském Hradišti se koná od 23. července do 1. srpna roku 2010. Hlavním pořadatelem je Asociace českých filmových klubů. Tento filmový festival má za sebou již bohatou historii a postupem času si vybojoval své místo na výsluní. Stal se největším nesoutěžním filmovým festivalem v ČR, nabízí desítky hostů jak z území ČR, tak i ze zahraničí, které si později blíže představíme. Dále se můžeme těšit na stovky filmů různých zaměření, spousty přednášek, divadelní představení, koncerty a mnoho dalšího.

Jací hosté?

Ze zahraničních hostů k nám zavítá Fridrik Thór Fridriksson, celosvětově nejuznávanější islandský filmový režisér. Mluví se o něm jako o zakladateli moderní islandské kinematografie. Budou představeny jeho slavné filmy (Děti přírody (1991) či Andělé všehomíra (1999)), ale také u nás prakticky neznámá tvorba z 80. let.

Ken Loach je legendárním tvůrcem sociálně-kritických filmů, takzvaná bytostní témata, ilegální pracovníci, nezaměstnanost či imigrace. Ken Loach klade důraz na realismus, byl oceněn na mnoha prestižních filmových festivalů v Benátkách, Berlíně nebo mu byla udělena Evropská filmová cena za celoživotní přínos kinematografii. Na LFŠ se představí jeden z jeho nejslavnějších filmů Hledá se Eric.

Další hosté: Dagur Kári, Ivan Fíla, Béla Tarr, Olaf Miller, John Williams, Pablo de Vita a mnoho dalších. Z českých hostů: Jan Hřebejk, Petr Jarchovský, Radim Špaček, Zdeněk Tyc a další zvučná jména.

Přehled míst, kde se bude promítat

Promítacími místy letošní LFŠ budou kino Hvězda, klub Mír, Klub kultury, Reduta, Slovácké divadlo, kreslírna MPRUM a Sportovní hala. Letními kiny budou Masarykovo náměstí a Smetanovy sady. Beseda a přednášky se budou konat i v komorním sále Reduty a v podkroví Reduty. Většina filmů bude opatřena titulky, jediným sálem, kde poběží filmy s překladem do sluchátek, bude Reduta.

Zajímavé sekce

Hlavní sekcí je Fokus, která nabídne zaměření na islandskou kinematografii. K vidění bude slavná vikingská sága, Retrospektiva: Hran Gunnlaugsson, Dagur Kári, Fridrik Thór Fridriksson. Další sekcí je Spektrum, kde se můžeme dočkat nových latinskoamerických filmů. Jejich počet čítá 35 filmů z Argentiny, Mexika a Kolumbie (Pes jí psa, 25 wattů). Cyklus Fotbalová horečka přiblíží nejpopulárnější světový sport jako objekt různých podob fanouškovského vzývání (Proč?, Hooligans, Každý pátek v Zeleném pekle).

Film-noir

Film-noir

Film noir – historie psaná černě

V sekci Filmová čítanka se letos LFŠ zaměří na klíčová díla a vývoj žánru filmu noir. Ve spolupráci s filmovými historiky Vladimírem Hendrichem a Věroslavem Hábou z NFA (kteří byli přítomni na tiskové konferenci). Tento žánr bude přiblížen sérií 20 filmů. Snímky budou promítány v původním formátu 35 mm a v originálním znění. K lepšímu pochopení tohoto žánru použiji útržek z knihy Dějiny filmu Bordwella a Thompsonové:

„Protagonisty (filmu noir) jsou obvykle muži, detektivové či zločinci, poznamenaní pesimismem, sebepodceňováním nebo chladně distancovaným pohledem na svět. Ženy jsou většinou sexuálně přitažlivé, leč zrádné, buď zavádějí hrdiny do nebezpečí, anebo je sobecky zneužívají. Běžným prostředím je pro noir velkoměsto, zvláště to noční – dlažba lesknoucí se deštěm, temné uličky a odporné bary.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jaká bude 36. Letní filmová škola v Uherském Hradišti?