×
TOPZINE.cz

Jak zvládnout děti toho druhého, aniž byste přišli o ty své

Máte krásný vztah s člověkem, kterého milujete. Máte už oba něco za sebou a také už máte každý svého potomka nebo potomky. Možná se trochu obáváte, jak si budou vaše děti rozumět, ale hlavně se bojíte, jestli si budete rozumět s dětmi toho druhého vy.

Jak spojit dvě rodiny dohromady, aby to fungovalo?, Zdroj:sxc.hu

Láska k vašim dětem je silná a nezměrná. Od začátku jste je drželi v náručí. Vstávali k nim v noci, strachovali se, když byly nemocné. Je to pouto, které nic nemůže změnit. Uvědomte si, že i váš partner má ke svým dětem vztah od jejich narození a že i on bude mít automaticky blíže ke svým než k vašim dětem. A není na tom nic špatného. Nic, za co byste se měli stydět nebo omlouvat, ani jeden z vás. Přesto se bojíte a přemýšlíte, jestli si padnete do noty.

Každý má své zvyky

Vy a vaše děti jste zvyklí na určitá pravidla, rituály a máte zkrátka a dobře zaběhnutný svůj systém, který perfektně funguje. Stejně tak to nejspíše bude u vašeho partnera a jeho dětí. Proto by pravidlem číslo jedna měla být zásada, že za žádných okolností nebudete dětem svého partnera vnucovat vaše výchovné metody. Zákazy a příkazy by mohly čeřit vodu a místo z kamarádů by se z vás rázem stali protivníci na pomyslném bojišti. Samozřejmě že záleží na více věcech. Kolik je dětem let, zda žijí u matky, nebo u vašeho partnera. Zda jsou ve střídavé péči, nebo jestli jsou polosirotci. Ať je to tak či onak, bylo by dobré domluvit se s partnerem na pár bodech, které by vám situaci dost usnadnily a které by mohly děti předem připravit na setkání s vámi.

1 Rozhodně byste vy i váš protějšek měli svým dětem říct, že s někým chodíte dříve, než se to dozví od někoho jiného, nebo než vás třeba sami někde uvidí. Zapomeňte na setkání s překvapením, kdy na děti vybalíte až po příchodu partnera větu typu: „Tak děti, to je vaše nová maminka/tatínek,“ nebo: „To je Franta, můj nový přítel,“ a tak podobně. Děti by rozhodně měly vědět, že někoho máte, a to pěkně předem, aby novou situaci strávily a vydýchaly.

2 Ujistěte své děti, že jsou pro vás pořád na prvním místě a že je nikdo nemůže nahradit.

3 Povídejte svým dětem o tom druhém. Řekněte jim, co má rád, o co se zajímá. Ukažte jim fotku. Nezapomeňte se zmínit, že má taky děti a že i vy jste nervózní, jak vás přijmou.

4 Setkejte se všichni najednou. Děti by si mohly myslet, že to není fér, pokud zjistí, že vy jste se s dětmi svého partnera setkal/a dříve, než ony poznaly vaši novou lásku.

5 K prvnímu setkání vyberte nějaké neutrální místo, nescházejte se u vás nebo u toho druhého. Třeba ZOO, kavárnu, pizzerii. Budete mít dost prostoru k popovídání si a k počátečnímu oťukávání.

Když už se znáte trochu více a klape to, můžete přejít k další fázi. Tím mám na mysli občasné přespávání u toho druhého i s dětmi nebo společnou dovolenou. Respektujte osobní prostor dětí a nic jim nevnucujte.

Kdy do toho praštit?

Jestli jste zvládli i toto, můžete se začít bavit o společném bydlení. Na tohle byste měli děti připravit dost dopředu. Zvažte, jestli se sestěhujete k jednomu z vás, nebo jestli nebude lepší najít si úplně nové bydlení, kde začnete všichni pěkně od začátku. Děti, které se přestěhují spolu s rodičem někam, kde další členové nové rodiny žijí už dlouho, se mohou cítit jako hosté, a ne jako právoplatní obyvatelé domu či bytu. Co se týče společného života, záleží na vás a vašem partnerovi, jak se domluvíte. Všechny děti by ale měly dodržovat stejná pravidla, podle věku i povinnosti, mít stejnou večerku a dostávat stejné kapesné. Nikomu nenaddržujte, nikoho neponižujte. Případné konflitky řešte společně. Ukažte, že je na vás spolehnutí, a vše, co dětem slíbíte, dodržte. Uvidíte, že se to vyplatí.

A jak poznáte, že jste vše úspěšně zvládli? Snadno. Přestanete mezi dětmi dělat rozdíly a časem nebudete přemýšlet nad tím, jestli je to či ono dítě vaše, nebo toho druhého. Bude zkrátka obou.

Jak se Vám líbil tento článek?

Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..