Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Jak zvládat stres: Nenechte stres ovládat váš život!

Redakce

Redakce

21. 3. 2011

V dnešní uspěchané době stresových situací přibývá. Jste nuceni vykonávat a podávat větší a rychlejší výkony a na péči o vás samotné už příliš času  nezbývá.

Při náročném studiu, časově náročném zaměstnání nebo péči o rodinu a domácnost je nutné naučit se zpomalit tempo a umět se věnovat svým zálibám bez pocitu viny. Myslete taky na sebe! Musíte se přece uvolnit a načerpat novou energii, abyste zase mohli šlápnout do pedálů.

Co byste měli vědět o stresu?

Stres je přirozenou reakcí těla na vzniklé psychologické nebo sociální okolnosti.

Reakce na stres a stresové situace jsou u každého individuální, záleží na naší míře odolnosti.

Stres ovlivňují jak vnější vlivy, jako je zkouškové období, maturita, nové zaměstnání, nový kolektiv, tak i vnitřní, jako je složení jídelníčku, míra odpočinku, zdraví nebo fyzická aktivita.

Stres není dobré podceňovat. Nejenže nás vyvádí z pohody, ale oslabuje také imunitu a při dlouhodobém trvání může způsobit například vysoký krevní tlak, infarkt, mozkovou mrtvici. V nejhorších případech se může rozvinout až v těžké psychické potíže jako jsou deprese, úzkosti a další psychická onemocnění. V takovém případě je nutné poohlédnout se po zkušeném psychologovi nebo psychiatrovi.

Mít osobního doktora lidských duší není nic, za co by se člověk měl stydět. Například ve Spojených státech je naopak divné, pokud někoho takového nemáte.

Jaké jsou příznaky stresu?

– nervozita, migréna, bušení srdce, podrážděnost

– zhoršená kvalita práce, pocit úzkosti, nespavost

– trávicí potíže

Stres ve škole má většinou jeden důvod, a to nedostatečnou přípravu k výuce. Jak víme, žádný učený z nebe nespadl. Více času stráveného přípravou do školy se vám nakonec odmění dobrým pocitem ze získaných vědomostí. Naroste vám sebevědomí (na to pozor, ať nepřeroste!) a ke stresu nebude důvod.

I stres v zaměstnání bývá velice častý a snad každý ho zná. Nové úkoly, práce na směnu, přesčasy, konflikty, vše působí negativně na psychiku. Předně si uvědomte životní hodnoty, které jsou důležitější než zaměstnání. Také vám prospěje nenosit si práci domů a naučit se ji přespříliš nespojovat s osobním životem. Raději si udělejte čas na své přátele.

Jak bojovat proti stresu?

– snažit se omezit míru situací, které vás stresují

– dbát na pravidelnou a pestrou stravu (nezapomínat na zeleninu, ryby, luštěniny, ořechy…)

– vymezit si pravidelný čas k relaxaci

– pravidelně relaxovat, cvičit například jógu, poslouchat uklidňující hudbu

– naučit se dýchat – dechová cvičení s hlubokým nádechem a výdechem

– hýbat se – při cvičení se uvolňují endorfiny, které zlepšují náladu

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak zvládat stres: Nenechte stres ovládat váš život!