Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Jak zhypnotizovat Marii i ve vzduchu poradí Richard Bach

Tereza Tlachová

Tereza Tlachová

4. 10. 2010

KOLÁŽ: LetadloÚtlá kniha Richarda Bacha s lákavým názvem Jak zhypnotizovat Marii nabízí neobvyklý příběh nejen o létání, hypnóze, ale i o magii a schopnosti vidět duchy.

KOLÁŽ: Letadlo

Autor: Marián Luha, Topzine.cz

Na první pohled tenká kniha nazvaná Jak zhypnotizovat Marii láká už svým kovově modrým přebalem s letícím letadlem. Nejedná se však pouze o příběh s leteckou tématikou, důležitou roli zde hraje i sugesce, hypnóza, ale také i nadpřirozené jevy.

Jedno nevinné S.O.S

Dějová linie knihy není nijak rozsáhlá, pilot a učitel létání Jamie Forbes zachytí ve vzduchu úpěnlivé volání o pomoc. Manžel ženy jménem Marie upadne do bezvědomí a ona se musí ujmout řízení letadla, což se ovšem dělá těžko, když to člověk nikdy předtím nezkusil. Na scénu však přichází Jamie, snaží se Marii uklidnit a pomocí trpělivých pokynů ji bezpečně navede až na ranvej přistávací plochy. Marie po příletu tvrdí, že ji Jamie ve vzduchu zhypnotizoval a ona se cítila jako pilotka dopravního letadla.

FOTO: Podpis Richarda Bacha

Podpis Richarda Bacha, Zdroj: ariom.ru

Náhoda, hloupost nebo možná jen laskavé a trpělivé jednání, řekli byste si. Jenže to si nemyslí Jamie. Jednou při představení kouzelníka a hypnotizéra Sama Blacksmythe byl totiž také zhypnotizován, a tak začíná přemýšlet, jestli na tom přece jen není něco pravdy. Do děje náhle vstupuje neznámá žena, postarší dáma, jež tvrdí, že se snaží napsat práci o náhodách a ejhle, vyklube se z ní další specialistka na hypnózu. Aby se nám nitky příběhu ještě lépe propojily, dozvídáme se, že ona záhadná žena – Dee Hallocková – je manželkou známého hypnotizéra Sama.

Přehlídka duchů?

Příběh se nám ještě dále zamotává. Jamie se náhodně opět setkává s Dee a zjišťuje, že manželka Sama Blacksmythe je už pár let mrtvá. Její manžel zemřel neznámou příčinou a jeho tělo bylo nalezeno bez jakékoli známky násilí. Sam totiž dosáhl největšího stupně hypnózy a odpoutal se od své fyzické schránky. Jamie v sobě začíná nacházet hlas svého druhého já, které se mu stává rádcem, přemýšlí o možnosti opustit své tělo a také zkouší moc sugesce.

Celou knihu poté dějově uzavírá další osudové setkání, tentokrát s dcerou Sama a Dee, která Jamiemu zavolá, protože se chce naučit létat. Bylo to totiž jedno z posledních přání zesnulé matky Dee. No, není to náhoda?

Veselony versus zoufalony

Obálka knihyKromě zajímavého příběhu se můžete také v knize poučit o názvech různých negativních  i pozitivních emocí, jež jsou zde pojmenovány opravdu úsměvně. Jedná se o: euforiony, excitony, blahony a veselony (emoce pozitivní); chmurony, trudony, mizeriony, zoufalony (emoce negativní). Odpoutáme-li se od neobvyklých pojmenování, zajisté se čtenář také může zahloubat do popisných pasáží týkajících se sugesce, vlastního vědomí a způsobu, jak se sugesci naučit a k čemu ji využívat v běžném životě. Ne všechny z těchto pasáží pro mě byly zajímavé, záleží však na gustu každého z nás, co si z toho bude chtít odnést.

Chcete-li nějakou krátkou, lehkou a příjemnou knihu s sebou do batůžku na cesty, která nezabere moc místa a nebude vás nutit rozjímat nad složitými dějovými zápletkami a přehršlem postav, přečtěte si Jak zhypnotizovat Marii. Vždyť i tady to nakonec všechno dobře dopadne.

Český název: Jak zhypnotizovat Marii
Název originálu: Hypnotizing Maria
Autor: Richard Bach
Počet stran: 131
Vazba: Vázaná s přebalem
Vydavatel: Argo, Praha: 2010
Doporučená cena: 179 Kč

Hodnocení: *** (70%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak zhypnotizovat Marii i ve vzduchu poradí Richard Bach