Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Jak zhubnout při stresu se studiem? Přinášíme tipy od studentů

Redakce

Redakce

16. 11. 2012

FOTO: PaprikaNadváha bohužel postihuje všechny věkové kategorie. Jednou z výrazně rizikových jsou děti, které svým životním stylem přenášejí svá nadbytečná kila přes období studia až do dospělosti.

FOTO: Paprika

Zhubnout při stresu se studiem je těžké, ale ne nemožné, Zdroj: sxc.hu

Průzkumy ukazují, že české děti patří mezi nejtlustší na světě. Žebříčku vévodí známí vynálezci hamburgerů a podobného fastfoodového stravování, tedy obyvatelé USA. Nejproblémovější věkovou skupinou je mládež mezi jedenácti až patnácti lety, nicméně i mezi studenty středních a vysokých škol začíná být situace rok od roku horší.

Nadváhu lze snadno zjistit díky BMI

Měření obezity se provádí pomocí indexu tělesné hmotnosti, který je znám pod anglickým označením body mass index (BMI). Jde o hodnotu zjištěnou vydělením hmotnosti druhou mocninou výšky, přičemž hmotnost je v kilogramech a výška v metrech.

Daný ukazatel samozřejmě není ideální. Do značné míry ignoruje individuální stavbu těla jedince, přesto je jako obecný indikátor nadváhy hojně užíván.

Výzkum prováděný na brněnských studentech zjistil, že průměrná hodnota indexu BMI je u mužů více než číslo 23, zatímco u žen se hodnota indexu pohybovala okolo čísla 20. Z respondentů vybíraných ze vzorku přesahujícího 500 osob vykazovalo nadváhu 17 % dotázaných a necelá 2 % byla shledána obézními.

Tipy na hubnutí při studiu

  • Vezměte si sešit do fitka a při učení využijte rotoped
  • Pokud se učíte v noci, snažte se nejíst tučná jídla a svačiny s rychlými cukry
  • Dbejte na dostatek spánku, i ten pomůže k lepší postavě
  • Učte se ve studovnách, na mlsání ani nepomyslíte
  • Připravujte si svačiny doma či na koleji, nebudete tíhnout k rychlému občerstvení
  • Začněte sportovat se spolužáky, lépe se seznámíte a na hubnutí nebudete sami
  • Učební látku si stáhněte v audio podobě a poslouchejte ji při sklapovačkách či joggingu (můžete si učivo sami namluvit do mobilu)

FOTO: Burger

Fastfoodové obžerství veškeré snahy o redukci váhy ničí, Zdroj: sxc.hu

Důvodů vedoucích k nadváze je několik. Tím zásadním je nevhodná strava. Nedostatek ryb, ovoce a zeleniny v jídelníčku, nepravidelnost stravování, pití přeslazených limonád, ládování se bagetami nahrazujícími poctivý oběd a cukrovými tyčinkami ve školních automatech.

To vše je základ problému. Takovéto stravovací návyky přichází z rodinných zvyklostí, které s sebou táhneme celý život. Dnes již okolo poloviny dětí na základních školách vynechává snídani. Konzumace ve spěchu nebo před televizí je také běžnou záležitostí.

Za obezitu někdy mohou vysoké požadavky rodičů

Pro studenty jsou typickým důvodem nesprávného stravování stresové situace. Požadavky rodičů, nedostatek času, přebytek starostí a studijních povinností, zkoušky, konflikty, to vše může stát za přírůstkem na váze.

V neposlední řadě jsme také svědky paradoxních situací. Přibývá sportovišť, na kterých ubývá sportovců. Mladí lidé dnes mají zkrátka mnoho jiných alternativ trávení volného času, takže sportovní aktivita dostává prostor v diáři jen zřídka.

Je důležité uvědomovat si všechny individuální důvody pohybu našeho BMI k hodnotám značícím rizikové hodnoty nadváhy. Ještě důležitější je však tyto důvody řešit, být spokojený s vlastním tělem a chránit si své zdraví.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak zhubnout při stresu se studiem? Přinášíme tipy od studentů