Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Jak zbavit plynový sporák zaschlého a připáleného jídla? Pomůže čpavek, ocet i jedlá soda

Vaření na plynu má řadu výhod, snadné čištění varné desky k nim ale bohužel nepatří. Abychom vám údržbu plynového sporáku usnadnili, připravili jsme pro vás tipy a triky, které vám pomohou s odstraněním i zaschlých nečistot.

Výhody vaření na plynu

Nízká cena za plyn je jen jedním z důvodů, proč se v řadě českých domácností stále vaří na plynovém sporáku. Příprava jídla je na něm nejen levnější, ale také mnohem rychlejší a jednodušší než na sporáku elektrickém. Jak si ale poradit se zaschlými nečistotami na varné desce?

Po každé přípravě jídla sporák otřete

Aby sporák vypadal stále jako nový, po každé přípravě jídla mu věnujte chvíli svého času a důkladně ho otřete. Zaměřte se zejména na místa poprskaná olejem, omáčkou nebo jinak zanesená. Vyhnete se tak zběsilému drhnutí zaschlých nečistot, se kterými si poradí jen speciální čističe.

Se zaschlými nečistotami si poradí kvalitní odmašťovač

Co budete potřebovat, pokud chcete, aby váš plynový sporák opět zářil čistotou? Na houbičku se saponátem a drátěnku rovnou zapomeňte. Nejenže byste čištěním ztratili celé věky, navíc byste sporák doslova sedřeli z kůže.

K ruce si proto vezměte kvalitní odmašťovač určený přímo na čištění sporáku. Nastříkejte jej na mřížku a hořáky, nechte pár minut působit a pak vše setřete houbičkou na nádobí nebo jednorázovou papírovou utěrkou.

Nezanevřete na babské rady

Jestliže vám nevyhovují chemické čisticí přípravky, sáhněte po neředěném octu nebo jedlé sodě. Ocet nalijte na zaschlá místa na plynovém sporáku a nechte ho přes noc působit. Druhý den stačí vzít do ruky houbičku nebo vlhký hadřík a nečistoty lehce odstranit.

Pokud chcete čištěním strávit co nejméně času, použijte jedlou sodu, kterou nasypete na sporák včetně hořáků. Přidejte ocet a pěnící směs nechte alespoň půl hodiny působit. Po uplynutí 30 minut připáleniny jednoduše setřete houbičkou.

Jak vyčistit hořáky u plynového sporáku

K údržbě hořáků budete potřebovat čisticí prostředek s vysokým obsahem amoniaku (čpavku) a uzavíratelný plastový sáček, do kterého čistič nalijete. Znečištěný hořák uzavřete do sáčku a na noc ho umístěte například na balkon nebo na zahradu, aby vás nedráždil zápach. Následující den hořák ze sáčku vyjměte, důkladně ho opláchněte pod tekoucí vodou a pořádně osušte.

Jak vyčistit trysky u plynového sporáku

Ucpané trysky poznáte snadno – jídlo se vaří dlouho a na slabém plameni. Jednou za čas je proto zbavte sazí a prachu, které se uvnitř trysek usazují. Stačit vám k tomu bude tenká jehla, kterou nečistoty snadno odstraníte.

Jak vyčistit mřížku u plynového sporáku

K vyčištění mřížky plynového sporáku vám opět poslouží jedlá soda, kterou smícháte s rostlinným olejem a solí, a to v poměru 1 : 2 : 1. Vytvořenou směsí vydrhněte celý rošt, který nakonec stačí setřít vlhkou houbičkou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak zbavit plynový sporák zaschlého a připáleného jídla? Pomůže čpavek, ocet i jedlá soda