Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Jak zajistit, aby vaše finance odolaly inflaci? Investujte do zlata

Kdo z vás sleduje dění v ekonomice, jistě nemohl nepostřehnout, že dochází ke značnému nárůstu inflace. A bohužel se dá očekávat pokračování tohoto trendu i v následujících měsících, možná dokonce letech. Máte-li proto nějaké větší úspory, je rozhodně nejvyšší čas, abyste je investovali a zabezpečili se proti jejich postupnému znehodnocování. Ideální volbou je investiční zlato, a to hned z několika důvodů.

Hlavní přednost investičního zlata? Stabilita

Zlato ve formě investičních zlatých slitků (neboli cihliček) a mincí slouží jako perfektní ochrana vložených peněz před inflačními tlaky, protože si prakticky v jakékoliv době udržuje svoji vysokou hodnotu. Na zlatu se naopak dá ještě vydělat, pokud do něj investujete včas a ve vhodné chvíli jej opět směníte za bankovky.

Není divu, že poptávka po zlatu nyní roste. To ostatně dokazují také samotní prodejci, kteří mají v letošním roce rekordní počet nových klientů. Nejedná se jen o movité investory, ti už zlato většinou nakoupili dříve, ale také o drobnější střadatele, kteří do zlata vkládají spíše jen desítky, maximálně stovky tisíc korun. To potvrzují slova Pavla Trtíka, zakladatele renomovaného internetového obchodu zlate-mince.cz: „Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě.“

Jak zmíněný odborník na investiční zlato dodává, na odbyt jdou nyní dobře třeba malé zlaté slitky, jejichž hodnota dosahuje maximálně pár tisíc korun. Pavel Trtík k tomu říká: „Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky s hmotností 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého.“

Zlato je oproti jiným investičním příležitostem takřka zárukou toho, že o vložené finanční prostředky nepřijdete. Sice se obvykle nedá počítat s nějakým extrémně vysokým ziskem, jako tomu může být třeba v případě nákupu akcií apod., ale oproti tomu jdete do minimálního rizika.

U zlata nelze opomenout ani zvýhodnění u DPH

Investiční zlato se může pochlubit ještě jednou zcela zásadní předností oproti jiným komoditám. Nemusí se totiž v jeho případě počítat s platbou DPH. Například pro investiční stříbro tato povinnost stále platí, DPH je zde ve výši 21 %. Sami musíte uznat, že se nejedná o malou sumu, pokud chcete investovat třeba 100 tisíc korun.

Pár tipů na zajímavé zlaté mince a slitky

Předností zlata je jeho snadná přenositelnost a směnitelnost prakticky kdekoliv na světě. U nás k nákupu i následnému prodeji můžete využít už nejen kamenné prodejny, ale také internetové obchody. Ve vybraných eshopech máte nyní možnost výhodně zakoupit zlaté slitky Argor Heraeus, jež se vyrábějí ve Švýcarsku, potažmo pak cihličky z německých či rakouských rafinérií. Pro menší střadatele a zejména sběratele jsou pak jistě atraktivní volbou zlaté mince. V současnosti jsou k dostání velmi ceněné zlaté dukáty, na jejichž vrchní části je vyobrazený Karel IV., historicky ani nejvýznamnější panovník v českých zemích. Kromě toho jsou hitem také rakouské zlaté mince Wiener Philharmoniker, které pro změnu nesou motivy slavné vídeňské filharmonie.

Nákupem zlata už dnes nemusíte ztrácet drahocenný čas. Eshopy fungují podobně, jako když si pořizujete klasické spotřební zboží. Objednat si jej tak lze klidně z pohodlí domova, za pár dní už ho budete mít u sebe, načež jej můžete uschovat někde doma v trezoru, případně umístit do bankovního sejfu, pokud se vám jeho pronájem vyplatí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak zajistit, aby vaše finance odolaly inflaci? Investujte do zlata