Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Jak vzniká kniha hodná Pulitzerovy ceny prozradila Jennifer Eganová

Redakce

Redakce

11. 8. 2011

FOTO: Jennifer Eganová je držitelkou Pulitzerovy ceny za literaturu. Americká spisovatelka Jennifer Eganová prý v životě nikdy nic nevyhrála. Tedy až do letošního května, kdy byla její kniha A Visit from the Goon Squad oceněna samotnou Pulitzerovou cenou za literaturu.

FOTO: Jennifer Eganová je držitelkou Pulitzerovy ceny za literaturu.

Jennifer Eganovou výhra Pulitzera překvapila i potěšila. Zdroj: commons.wikimedia.org

Původně se osmačtyřicetiletá spisovatelka, která do té doby vydala čtyři knihy, chystala napsat povídku. Inspirací jí bylo pokušení, které cítila, když na toaletách v hotelu našla něčí peněženku. „Okradli mě už mnohokrát. Napadlo mě, že by mohlo být zajímavé prozkoumat i druhou stranu tohoto aktu a představit si samu sebe v opačné pozici,“ sdělila australskému zpravodajskému serveru Couriermail Jennifer Eganová.

Příběh popisující anomálii v toku času uchvátil kritiky i čtenáře

Eganová stvořila kleptomanku Sashu, která by nutkání vzít si nalezenou peněženku rozhodně neodolala. Sasha pracuje pro hudebního producenta Bennieho Salazara. Bennie, který si s oblibou do kávy sype zlaté lupínky, zaujal svou autorku natolik, že se rozhodla zaměřit se na jeho osudy blíže. Začala psát o jeho bývalé manželce Stephanie, která se snaží dostat obézní rockovou hvězdu Boscoa zpět na jeviště. Byl to právě Bosco, kdo prohlásil: „Čas je rváč, že? Není to ten správný výraz?“

Tehdy si Jennifer Eganová uvědomila, že píše román. Z původně plánované povídky se stala úvodní kapitola a neobvyklý příběh mohl začít. Spisovatelka měla zprvu obavy z obrovského množství postav, jejich složitých vztahů, skákání mezi žánry a neobvyklého pojetí času. Její znepokojení však bylo zbytečné.

Kniha o boji s časem, hudebním průmyslu a moderních technologiích si získala oblibu a uznání kritiků, stala se bestsellerem a kromě Pulitzera jí na konto přibylo několik dalších cen.

„Upřímně si nejsem jistá, zda si Pulitzerovu cenu zasloužím. Doufám ale, že nakonec se tak stane. Mým cílem je neustále se zlepšovat. Opravdu věřím, že zůstanu soustředěná a nepřestanu psát jednu knihu za druhou. Teprve pak se budu cítit jako držitelka Pulitzera,“ dodává skromně spisovatelka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vzniká kniha hodná Pulitzerovy ceny prozradila Jennifer Eganová