Menu
TOPZINE.cz
Finance

Jak vydělat milion korun? Zbohatnout vám pomůže složené úročení

Složené úročení je způsob úročení, při kterém se úroky za první období přičítají k původní výši vkladu. To znamená, že v druhém období se připíšou také úroky z již získaných úroků. Tato metoda se uplatňuje jak u spořicích produktů (spořicích účtů, termínovaných vkladů, stavebního spoření), tak při investicích. A právě v případě investování může být složené úročení z dlouhodobého hlediska způsobem, jak dosáhnout skutečně atraktivního zhodnocení finančních prostředků.

V čem spočívá síla složeného úročení?

Investování představuje účinný způsob, jak zvýšit či alespoň uchovat hodnotu peněz. Abyste mohli investovat online, potřebujete vhodnou investiční platformu k zadávání svých obchodů. Hlavním ukazatelem kvality investiční platformy je vysoká bezpečnost, nicméně důležité jsou také faktory jako uživatelská přívětivost či kvalita zákaznické podpory. Nejprve se proto podívejte na investiční platformy – recenze a na základě uvedeného srovnání se rozhodněte, která platforma bude pro vaše investiční cíle nejvhodnější.

Nyní se pojďme podívat na to, jak funguje zmiňovaný složený úrok. Pokud hledáte způsob, jak dosáhnout efektivního zhodnocení investovaných peněz, může pro vás být složené úročení tou správnou cestou. Složený úrok se totiž počítá nejen z částky, kterou jste investovali, nýbrž i úroku z tohoto úroku. Z dlouhodobého hlediska je tedy složené úročení jedním z nejlepších způsobů zhodnocení peněz. Samozřejmě platí, že čím dříve s investováním začnete, tím více peněz vám složené úročení vygeneruje.

Nejsnazší je ukázat si princip složeného úročení na příkladu. Řekněme, že se rozhodnete investovat do ETF fondů (Exchange Traded Fund). Jedná se o fondy obchodovatelné na burze, které lákají čím dál více investorů, a to i těch začínajících. Investice do ETF má řadu výhod – například nižší poplatky a také skutečnost, že není nutné hned investovat desetitisíce korun. Díky složenému úročení vám ETF fondy mohou v dlouhodobém horizontu pomoci zbohatnout. Podívejte se na následující příklad.

Zhodnocení investovaných peněz pomocí složeného úroku:

  • Počáteční jednorázová investice: 10 000 Kč
  • Pravidelná měsíční investice: 1 000 Kč
  • Roční úroková sazba: 6 %
  • Doba úročení: 10 let
  • Celková investovaná částka: 130 000 Kč
  • Úrok: 52 074 Kč
  • Výsledná částka: 182 074 Kč

Pokud jednorázově investujete 10 000 Kč a poté budete každý měsíc investovat ještě 1 000 Kč, bude celková investovaná částka činit 130 000 Kč. Při roční úrokové sazbě 6 % získáte za 10 let na úrocích 52 074 Kč. Výsledná částka tedy bude 182 074 Kč.

Pokud byste si peníze posílali například na spořicí účet, nikdy byste takového zhodnocení nedosáhli. Mít peníze na spořicím účtě se ostatně vyplatí jen tehdy, když víte, že je budete v nejbližší době potřebovat. Máte-li možnost určitou částku odložit třeba i na desítky let, určitě o investování alespoň popřemýšlejte. Díky složenému úročení totiž své peníze můžete nechat vydělávat a zajistit se tak například na stáří.

Je nasnadě, že čím delší doba úročení, tím vyšší výnos. Proto se vyplatí myslet dopředu a s investováním začít co možná nejdříve. Vaše peníze budou dlouhodobě generovat další peníze a vy tak prakticky bez práce dosáhnete atraktivního výnosu. Když budete dostatečně trpěliví, „vyděláte“ prostřednictvím složeného úročení třeba i milion nebo více. A to i za předpokladu, že investujete jen relativně nízké částky.

Pro jednoduchý výpočet konečné částky při různých výších počátečních investic můžete využít kalkulačku složeného úročení. Kalkulačka vám zároveň vypočítá, o kolik by se výsledná částka lišila v případě jednoduchého úročení.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vydělat milion korun? Zbohatnout vám pomůže složené úročení