Menu
TOPZINE.cz
Design interiéru

Jak vybrat vhodné závěsy krok za krokem

Závěsy patří mezi zásadní prvky interiéru, proto bychom je vždy měli vybírat pečlivě. Na jaké aspekty se zaměřit, aby splnily svůj účel a zároveň náš domov zkrášlily?

Při výběru závěsů je třeba brát v potaz hned několik parametrů. Důležitý je totiž jak jejich vzhled, tak funkčnost. Roli by proto neměly hrát pouze barvy, vzory a celkový design, nýbrž také materiál, délka a způsob zavěšení.

Uvažujete o pořízení nových závěsů, ale zatím si nejste jisti, které by mohly být ty pravé pro váš bytu či dům? Inspirovat se můžete v internetovém obchodě Restilo, který nabízí závěsy vhodné do každého interiéru.

1. Materiál

Materiál je zcela zásadní parametr, protože má vliv na vzhled závěsů, míru světelné propustnosti i způsob praní nebo čištění. Dostupné jsou jak lehké a středně těžké závěsy z bavlny či polyesteru, tak závěsy sametové nebo brokátové. Při výběru materiálu zvažte především množství světla, které mají propouštět, a samozřejmě také styl, do kterého je laděna daná místnost.

Těžké brokátové nebo sametové závěsy se budou pěkně vyjímat například v interiéru se starším, masivním nábytkem, závěsy z lehčích materiálů jsou zase jako stvořené do moderně zařízených bytů a domů. Hitem posledních let jsou zatemňovací závěsy, které jsou ideálním doplňkem do ložnice.

Podle různých parametrů můžete závěsy vybírat v sekci https://restilo.cz/zavesy-a-zaclony, v níž najdete jak klasické, tak zmíněné zatemňovací závěsy.

2. Způsob zavěšení

Způsob zavěšení se do značné míry odvíjí od materiálu, ze kterého jsou závěsy vyrobené. Jedním z nejoblíbenějších řešení je lankový systém, který je však určený pouze pro závěsy z lehkých materiálů. Alternativu tak mohou představovat kolejnice na závěsy, které působí stejně minimalisticky a jejichž instalace není vůbec složitá.

Středně těžké a těžké závěsy bývají vybavené tyčovou kapsou nebo širokými poutky, pomocí nichž se jednoduše navlečou na závěsovou tyč. Další možností je zavěšení pomocí kovových kroužků, které je vhodné především tehdy, když závěsy potřebujete o pár centimetrů prodloužit.

3. Barva a vzor

To, jak by závěsy měly vypadat, je samozřejmě otázkou vašeho vkusu. Obecně platí, že nejuniverzálnější a nejvíce nadčasové jsou závěsy jednobarevné. Vzorované či jinak výrazné závěsy přirozeně přitahují pozornost a hodí se především do jednoduše zařízených interiérů.

Dalším všeobecně platným pravidlem je, že světlé závěsy místnost opticky zvětší, závěsy tmavých barev prostor naopak zmenší. Do malých místností se tedy hodí barvy jako bílá, krémová, béžová apod. Velké prostory můžete zútulnit například pomocí závěsů v tmavě modré, zelené, šedé nebo vínové barvě.

4. Délka a šířka

Velmi důležitými kritérii pro výběr závěsů jsou délka tyče, na níž bude závěs viset, šířka okna a také celková délka závěsu.

Obvykle závěsy končí cca 5 cm nad podlahou – je to praktické a vypadá to lépe, než kdyby sahaly až k zemi. Závěsy pravděpodobně budete chtít alespoň lehce nařasit, proto si nezapomeňte nechat určitou rezervu v šířce.

5. Péče a údržba

Jednou za čas bude nutné závěsy vyprat a vyžehlit. To naštěstí nejsou nijak zvlášť složité úkony. Většinu druhů závěsů můžete bez obav prát v pračce na 30 až 40 °C.

Mějte však na paměti, že na některé materiály, jako je například samet, se může snáze přichytávat prach či zvířecí srst. Pokud se u vás doma hodně práší nebo jste majitelem domácího mazlíčka, nezapomeňte tomu přizpůsobit i výběr závěsů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vybrat vhodné závěsy krok za krokem