Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Jak vybrat správnou obývací stěnu?

Když se řekne „obývací stěna“, řada z nás si dodnes představí velké a především nevzhledné stěny typické pro staré panelákové byty. Ty měly vynahradit nedostatek úložného prostoru v malých bytech. Dnes už však působí nepatřičně a jsou nelichotivým odkazem na dobu komunismu. Slova „obývací stěna“ ale už v současnosti nemusejí znamenat nic špatného – na trhu je spousta krásných sestav, které plní svůj účel jako úložné prostory a zároveň nepůsobí jako pěst na oko.

Obývací sestava Siciia, Zdroj: Kupono.cz

Obývací sestava Siciia, Zdroj: Kupono.cz

Moderní stěny jsou podstatně menší, nepůsobí stísněně a interiér díky nim zůstává prosvětlený. Klasické obývací sestavy a stěny jsou tak dodnes neodmyslitelnou součástí obývacích pokojů. Vzhledem k tomu, že tato místnost neslouží jen k odpočinku a scházení se členů rodiny, ale také k reprezentaci před návštěvami, je potřeba ho vybavit opravdu vkusně.

Postačí i laminovaná dřevotříska

Sestavy se vyrábějí z různých materiálů. Pokud na jednotlivé části nebude vyvíjen přílišný tlak, stačí vám laminovaná dřevotříska. Nenechte se ale zmást, neplatí, že tyto levné obývací stěny a sestavy musí být nutně nekvalitní. Právě naopak, u poctivých výrobců seženete takové, které jen těžko poznáte od jejich dřevěné předlohy. Jsou kvalitně zpracované, mají precizní oblepení hran a vše je dobře spojeno.

Jestliže je ale cena až podezřele nízká, mějte se na pozoru. Ne všichni výrobci jsou totiž poctiví. Klidně využijí nekvalitní materiály a neodvedou dobrou práci. Pak se může stát, že se vám obývací stěna sesype jako domeček z karet, což může být nejen drahé, ale i velmi nebezpečné. Buďte proto při nákupu opatrní. Na druhou stranu ani vysoká cena vám nezaručí, že vás obchodník nechce jenom obrat. Nakupujte proto s rozmyslem.

Masiv je sázkou na jistotu

Pokud chcete vsadit na kvalitu a nemít obavy, že se vám sestava brzy rozloží, vsaďte na luxusní obývací stěny. Ty se většinou vyrábí z masivu, takže se nemůže stát, že by vás výrobce podvedl – masiv zkrátka poznáte. Jediné, na co si budete muset dát pozor, je, zda je dřevo povrchově upraveno, tedy jestli má ochrannou UV vrstvu. Jestliže by ji nemělo, začalo by na světle rychle blednout. Výhodou masivu je, že vydrží téměř všechno – stěhování nábytku i pravidelné nárazy vysavače. Zároveň nehrozí, že by se povrch oloupal.

Ať už si vyberete jakoukoli obývací stěnu, vždy myslete na to, aby pokoj zůstal prosvětlený a působil vzdušně, lehce a otevřeně. Aby stěna vynikla, vybírejte světlou barvu výmalby nebo tapety s jemným vzorem. Jinak by se mohlo stát, že spolu nebudou navzájem ladit. A takový pokoj by určitě nepůsobil vzdušně, natož lehce.

Zároveň dbejte na to, aby stěna nebyla příliš velká a odpovídala rozměrům pokoje. Podle stěny pak vybírejte i další nábytek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vybrat správnou obývací stěnu?