Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Jak vybrat správnou komodu?

Může se zdát, že komodám už odzvonilo. V žádném případě to tak ale není, komody jsou stále šik, v poslední době jsou naopak čím dál víc oblíbenější. Není se čemu divit – jsou praktické, neboť do nich můžeme uložit téměř cokoli – oblečení, knihy a spoustu dalšího – a zároveň jsou i velmi pěkným bytovým doplňkem.

Kombinovaná komoda Melia, Zdroj: Galera.cz

Kombinovaná komoda Melia, Zdroj: Galera.cz

První, co při výběru komody musíte udělat, je, že si ujasníte, kam ji budete chtít umístit. Je totiž vhodná do ložnice, obývacího pokoje, dětského pokoje, kuchyně i na chodbu. Je to zkrátka univerzální typ nábytku, který můžete postavit kamkoli. Je však nutné, aby se zařízením dané místnosti ladila.

Ani malá, ani velká

Při výběru mějte na paměti důležitá kritéria, jakými jsou použité materiály, výška, šířka a hloubka. Materiál by měl být podobný jako u ostatního nábytku v místnosti, komoda by zároveň neměla být ani příliš malá, ani moc velká. Jinak by narušovala harmonii celého prostoru.

Základní dělení komod je na šuplíkové a kombinované. Šuplíkové se hodí především do ložnice a na chodbu, kombinované pak do obývacího či dětského pokoje. Využijete je však i v ložnici. Výhodou šuplíkových komod je jejich přehlednost – každému členovi rodiny můžete snadno přidělit jeden šuplík. Kombinované komody nabízejí variabilní vnitřní uspořádání, do kterého se vejde téměř všechno. Do takové komody si děti mohou uložit hračky a do šuplíků sešity a učebnice.

Komody do obývacího pokoje

Jestliže chcete komodu umístit do obývacího pokoje, popřemýšlejte o pořízení nádherné prosklené komody. Díky ní si můžete některé věci – například skleničky, trofeje či upomínkové předměty – vystavit, abyste je vy i vaše návštěvy měli stále na očích. Nemusíte je stavět na poličku, kde by se na ně zbytečně prášilo. Zároveň si další potřebné věci můžete bez problémů uložit v uzavřených částech komody, kde je nikdo neuvidí. Kombinovat můžete podle libosti.

Do ložnice se nejvíce hodí praktické šuplíkové komody. Ukládá se do nich totiž především spodní prádlo, ponožky, hygienické potřeby a podobně, je tedy potřeba přehledné členění. Určitě byste nebyli rádi, kdyby se vám tyto věci bez ladu a skladu válely na dně skříně.

Je potřeba, aby jednotlivé šuplíky bylo možné snadno vysunout a zasunout – nejvhodnější jsou komody s kovovými pojezdy, zaručují totiž tichý chod šuplíků. Komoda by zároveň měla být dostatečně hluboká, aby se do ní vešlo vše potřebné.

Komoda jako prádelník

Jestliže chcete komodu využít místo klasického prádelníku, nejvhodnější volbou jsou kombinované komody se šuplíky a skříňkami. Do šuplíků si budete moci uložit menší věci, do skříňky se bez problémů vejde i ložní prádlo. Pokud taková ložnicová komoda není součástí nějakého setu, můžete zvolit i speciální design. Oblíbený je především rustikální styl nebo masiv s kovovými doplňky.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Jak vybrat správnou komodu?