Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Jak vybrat kvalitní matraci

Pokud si chcete koupit novou matraci, můžete si vybrat ze široké nabídky taštičkových pružin, paměťové pěny, latexu nebo hybridních modelů. Jak si vybrat kvalitní matraci?

Jaké vlastnosti musí mít kvalitní matrace?

Velmi důležitým faktorem je, že kvalitní matrace musí podporovat tělo ergonomickým způsobem, což umožňuje páteři převzít její fyziologické zakřivení a snížit podpůrný tlak kloubů, jako jsou ramena. Pokud je matrace příliš pevná, příliš zatěžuje klouby a způsobí, že vaše tělo zaujme nesprávnou polohu. Na druhou stranu, pokud je příliš měkká, ramena a hýždě budou mít sklon k prohýbání, což způsobí nesprávné zakřivení páteře. Oba tyto scénáře mohou způsobit, že se probudíte unavení. Z tohoto důvodu je dobré zvolit ergonomickou matraci.

Správná je ve skutečnosti taková, která je pro vás pohodlná. Totéž platí pro těhotné ženy, které často trpí bolestmi zad a vyžadují těhotenský polštář. Nezapomeňte si vybrat matraci podle svých konkrétních potřeb, zejména pokud trpíte bolestmi zad, bolestmi děložního čípku, artrózou, revmatismem či jinými zdravotními obtížemi.

Matrace podle materiálu

První skvělou volbou, kterou si rozhodnete udělat, je určitě typ nebo materiál, z něhož bude vaše dokonalá kvalitní matrace vyrobena. Na trhu najdete následující možnosti:

  • Latexové matrace – tento materiál je zcela přirozený, i když je obtížné najít model, který by se skládal výhradně z tohoto prvku. Obvykle se skládají z přírodního latexu a syntetického latexu. Kombinace, která vám poskytne vynikající oporu, ale také vynikající flexibilitu a přizpůsobivost vašemu tělu. Latex se ve skutečnosti přizpůsobuje tvaru těla optimalizací tlaku tělesné hmotnosti. Je ideální pro ty, kteří mají velmi aktivní spánek, a pro ty, kteří trpí alergiemi na prach a jeho roztoče.
  • Matrace z paměťové pěny – dalším velmi známým a žádaným typem je typ paměti, který, jak můžete uhodnout z jeho názvu, má zvláštnost přizpůsobení a „zapamatování“ tvaru vašeho těla. Poskytuje vynikající podporu s vysokou flexibilitou. Vzhledem ke svým zvláštnostem je vhodný pro ty, kteří se během spánku příliš nepohybují, a pro ty, kteří trpí zimou, protože zadržuje malé tělesné teplo.
  • Pružinové matrace – můžeme je definovat jako nejvíce žádané v tomto sektoru. Jsou určitě nejuniverzálnější, protože se přizpůsobují prakticky každé hmotnosti a každé potřebě. Nejlepší možností je ta s taštičkovými pružinami, takže každá jednotlivá pružina je nezávislá na ostatních a může pracovat a podporovat tělo nejlepším způsobem. Je velmi pevná a poskytuje vynikající oporu těla.

Na trhu je možné najít některé hybridní matrace, což znamená, že mají uvnitř několik vrstev různých materiálů.

Matrace podle rozměrů

Další důležitá volba se určitě týká skutečných rozměrů matrace. Co se týče matrací, najdete na trhu standardní i atypické rozměry matrací. Standardní rozměry jsou šířka matrace v rozmezí 80 – 100 cm. Matrace „jedna a půl“ má šířku 100 – 120 cm. Francouzská matrace je široká 140 cm. Dále lze pořídit dvojitou matraci, na které se vyspí dva dospělí lidé a její šířka je obvykle 160 – 170 cm.

Tuhost matrace

Jako další základní parametr nesmíte zapomenout na tuhost matrace. Tuhost, to neznamená, že matrace musí být tvrdá jako kámen, ale s tuhostí máme na mysli tvrdost a kapacitu matrace, jakmile je vaše tělo zcela položeno.

Tuhost se hodnotí podle následující stupnice:

T1. Je velmi měkká, a proto je vhodnýá pro vás, pokud máte velmi štíhlou postavu.

T2. Má průměrnou tuhost, která se dobře hodí pro hmotnost v rozmezí od 60 do 80 kg.

T3. Nejpevnější, a proto je ideální pro ty, kteří mají mohutnou stavbu těla a vyšší váhu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vybrat kvalitní matraci