Menu
TOPZINE.cz
Design interiéru

Jak vybrat koupelnovou skříňku

Šetřete každým cenným prostorem v koupelně. Vyberte si praktickou skříňku do koupelny, která vám usnadní organizaci. Podívejte se, jaké máte možnosti.

Nábytek v koupelně plní důležitou funkční hodnotu, ale také určuje styl koupelny. Musíme jej vybrat tak, abychom využili maximum prostoru, ale zároveň vylepšili vzhled interiéru.

Co chcete uskladnit?

Než se pustíte do výběru koupelnových skříněk, musíte uvážit, co všechno vlastně v koupelně chcete mít. Lidé mají tendenci tento aspekt podcenit a koupelnová skříňka, kterou vyberou, je ve finále malá.

Do koupelnové skříňky pochopitelně patří kosmetika, sprchové gely a šampony, ale také věci, které potřebujete jen na jednu sezónu (např. opalovací krémy). Zapomenout nesmíme ani na ručníky, ty potřebují hodně prostoru. Jestliže máte malé děti, i pro ně potřebujete mít v koupelně po ruce mnoho věcí: pleny, ochranné masti, tělový olej či mléko, žínku, hračky…

Koupelnová skříňka

Oblíbené typy skříněk

Rozlišujeme mnoho druhů koupelnového nábytku. Pojďme si jednotlivé koupelnové skříňky představit.

Volně stojící skříňky jsou jednoduše dostupné. Musíte jim ale vymezit vhodné místo, abyste zachovali možnost pohybu po koupelně. Ujistěte se, že lze zásuvky otevřít dokořán, aniž by u toho narazily na vanu nebo na umyvadlo.

Závěsné skříňky mají výhodu v tom, že ponechávají dostatek místa na podlaze. Bývají ale trochu náročnější na montáž. Člověk však nemusí být vyloženě kutil, aby si s tímto problémem poradil.

V případě malé koupelny se zaměřte na výrobky 2v1. Pořídit můžete například zrcadlovou skříňku, takzvanou galerku, která spojuje zrcadlo se schovanými poličkami. Také existuje koupelnová skříňka s košem na prádlo. Nahoře nabízí police na uložení vašich potřeb, dole se nachází praktický výklopný prádelní koš. A konečně, v nabídce předních výrobců nechybí ani umyvadlové skříňky včetně umyvadla.

Koupelnová skříňka

Dřevo a další materiál

V oblasti koupelnového nábytku jasně vede dřevo v různých podobách. Nejčastěji se setkáte s laminátem nebo dřevovláknitou deskou. Laminát se skládá z lepených dřevotřískových desek, na něž je přidána pryskyřicová vrstva. Dřevovláknité desky jsou zase zhotoveny z dřevěných vláken. Za vysokého tlaku jsou spojeny lepidlem, povrch je pak dále zataven fólií nebo je na ně aplikován lak. Méně často se můžete setkat také s masivním dřevem – to vypadá úchvatně, ale ta cena už tak skvělá není.

Stále více se ale prosazuje plast nebo kov. Samozřejmě musíme zmínit také koupelnové police a zrcadlové skříňky, kde prim hraje čiré nebo kouřové sklo.

Koupelnová skříňka

Moderní i netradiční styl

Ve většině koupelen převažuje některý ze dvou základních stylů – klasický nebo moderní. Pod klasickým stylem si můžeme představit skříňky, které i přes lakovanou povrchovou úpravu zachovávají vzhled dřeva. Místo madel bývají k vidění knoflíky. Barvy jsou spíše matnější. To moderní styl upřednostňuje lesklou povrchovou úpravu. Převažuje bílá, i když v dnešní době je stále častěji k vidění černá barva.

Některé domácnosti dávají přednost osobitějším stylům, jako je například provensálský styl inspirovaný francouzským venkovem. U něj převažují světlé tóny, koupelnové skříňky mohou být z lehce mořeného dřeva s patinou. Lehké oprýskání zde nepůsobí nevhodně, naopak, umocňuje nostalgický dojem.

Oblíbený je i skandinávský styl, který klade důraz na jednoduchý design, funkčnost a praktičnost. Měl by navodit hřejivý dojem, zvláště při studených zimách. Koupelnová skříňka by měla být ze světlého dřeva.

Vyzkoušet můžete i drsný industriální styl, který našel inspiraci ve starých továrních halách. Krásu objevuje v materiálech, jako jsou kov, beton či kámen, a v přísné geometrické symetrii. Dají se pořídit koupelnové skříňky odpovídající tomuto stylu. Co se týče barev, nad jasnými barvami vítězí jemné odstíny šedé či antracitové.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vybrat koupelnovou skříňku