Menu
TOPZINE.cz
Nákupy a nakupování

Jak vybrat kočárek, aby vyhovoval vám i vašemu dítěti?

Komerční sdělení

Komerční sdělení

22. 12. 2021

Výběr dětského kočárku lze bez nadsázky zařadit k těm nejobtížnějším úkolům, s nimiž si nastávající rodiče musí poradit. Nabídka je pestrá a vyznat se v jednotlivých typech a parametrech není vůbec snadné. Který dětský kočárek je nejlepší? Jednoúčelový, nebo kombinovaný? Jaká nosnost je optimální a kolik by měl mít koleček? Přečtěte si pár tipů, jak dětský kočárek vybrat, aby vyhovoval potřebám dítěte i rodičů.

Klíčové je zvolit vhodný typ

Prvním krokem při výběru kočárku je volba vyhovujícího typu. Existují kočárky hluboké, sportovní, kombinované, terénní nebo golfové a každý z těchto druhů se hodí k jinému účelu a pro jinou věkovou kategorii. Vždy je tedy nutné brát v potaz věk dítěte a do značné míry také životní styl rodičů.

Hluboký kočárek

Hluboké kočárky jsou určeny pro miminka zhruba do 9 měsíců, respektive do doby, než si začnou sedat. Bývají prostorné a vysoce odpružené, aby se jimi dalo dobře houpat a manipulovat. Délka korbičky by měla být cca 80 centimetrů, aby se do ní pohodlně vešlo i dítě oblečené do fusaku. Mezi nevýhody hlubokých kočárků patří horší skladnost a také skutečnost, že je lze využívat jen relativně krátkou dobu.

Sportovní kočárek

Při výběru sportovního kočárku se již vyplatí zvýšená obezřetnost, protože jej lze používat od doby, kdy se dítě naučí samo sedět, až do jeho 2 až 3 let. Opěrka sportovního kočárku by měla být plně polohovatelná, aby si v ní dítě mohlo lehnout. Samozřejmostí jsou bezpečnostní pásy, které zabrání vypadnutí nebo vyskočení dítěte. Pokud se kočárek chystáte používat také během sportu, zaměřte se na to, aby měl brzdu na rukojeti.

Kombinovaný kočárek

Kombinované kočárky bývají nákladnější než kočárky jednoúčelové, ve výsledku se však mohou vyplatit. Vybírat lze mezi dvojkombinací, jejíž součástí je hluboká korbička, sportovní sedačka a univerzální rám, a trojkombinací, jejíž součástí je také autosedačka, kterou lze připevnit na rám. Velkou výhodou kombinovaných kočárků je, že jsou vhodné pro novorozence i děti do 3 let.

Terénní kočárek

Kočárek do terénu ocení všichni rodiče, kteří se s dítětem chystají podnikat výlety do přírody. Mívají větší, nafukovací nebo gumová kolečka, která si snadno poradí s překážkami, a vysoké odpružení, jež zabraňuje otřesům.

Golfový kočárek

Tzv. golfky představují poslední typ kočárku, který bude dítě potřebovat. Hodí se pro děti, které sice samy chodí, ale pořád se relativně brzy unaví. Výhodou golfových kočárků je skladnost, která přijde vhod například při cestování. Samozřejmostí je také nízká hmotnost a snadná manipulace. Golfové kočárky jsou určené pro děti, které se již umí samy posadit.

Zaměřte se na hmotnost, nosnost a rozměry kočárku

Při vybírání toho nejlepšího kočárku je třeba dbát zejména na tyto tři vlastnosti: hmotnost, nosnost a rozměry. Hmotnost je důležitá proto, že je často nutné vynést kočárek do patra v domě, po schodech do MHD a podobně. Z tohoto důvodu by neměl být příliš těžký. Kočárky běžně váží mezi 6 a 18 kilogramy, k nimž je třeba přičíst také váhu dítěte.

Nosnost u kočárků bývá do 15, popřípadě 20 a více kilogramů. Platí, že je vždy bezpečnější upřednostnit vyšší nosnost, zejména u kočárků pro větší děti.

Pokud jde o rozměry kočárku, je vždy třeba dbát na pohodlí dítěte i rodičů. Počítejte například s tím, že v zimě bude dítě teple oblečené, proto bude potřebovat více prostoru. Rozměry se hodí znát také z důvodu uskladnění. Pokud je rodič vyššího vzrůstu, neměl by opomíjet ani výšku kočárku.

Jaká kolečka jsou u kočárků nejlepší?

Počet a provedení koleček je rovněž parametr, na který se při výběru kočárku vyplatí zaměřit. Kolečka mohou být buď otočná, nebo fixní. Otočná kolečka jsou vhodná především pro jízdu na rovině, fixní naopak pro jízdu v náročnějším terénu. Zároveň mohou být vyrobena z různých materiálů. Na sport či do terénu jsou vhodná hlavně nafukovací nebo pogumovaná kolečka, na běžné procházky po městě zase pěnová nebo plastová kolečka.

Důležitým parametrem je rovněž počet koleček. Kočárky s třemi kolečky jsou určené na sport či do náročnějšího terénu, kočárky s čtyřmi kolečky jsou vhodné spíše na poklidné procházky po rovině.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vybrat kočárek, aby vyhovoval vám i vašemu dítěti?