Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Jak úspěšně projít autoškolou? S odvahou a trpělivostí

Redakce

Redakce

20. 10. 2010

FOTO: AutoškolaChystáte se v budoucnu stát majitelem řidičského průkazu, potažmo vozidla, a užívat si luxus převážení vlastního já kamkoli se vám zlíbí? Tedy za předpokladu dostatečného množství paliva, které je poněkud závislé na hloubce vaší kapsy? Pak vám následující řádky nejenom pomohou zorientovat se v cestě za tímto úspěchem, ale možná i dodají odvahu k onomu kroku… nebo spíš jízdě.

FOTO: Autoškola

Jistotu získáte pravidelnou jízdou, Zdroj: coopers-driving-school.com

Abyste mohli získat řidičské oprávnění, musíte nejprve složit z tohoto předmětu zkoušku a na tu vás nejlépe připraví a také na ni přihlásí příslušná autoškola. Toto vzdělávací zařízení funguje snad v každém větším městě v několika podobách, stačí si jen vybrat. Internetové prohlížeče poskytují v této oblasti dostatečnou dávku informací a určitě nezaškodí se také zeptat známých, příbuzných a kamarádů, kteří už mají tuto zkoušku za sebou. Rozhodujícím faktorem bývá cena kurzů, která se v současné době většinou pohybuje okolo deseti tisíc. Samotná zkouška se platí zvlášť a bude vás toho času stát sedm set korun.

Jak začít

Prvním krokem je tedy přihlásit se do kurzu autoškoly, potom už záleží na každém individuálně, jak se bude připravovat ke zkoušce. Samotný kurz trvá asi tři měsíce, záleží opět jednak na škole a jednak na frekventantovi, zejména jak si naplánuje tzv. jízdy.

FOTO: AutoTy jsou páteří celého kurzu. Každý návštěvník musí mít v současné době ke zkoušce najeto 28 jízd s instruktorem autoškoly, přičemž jedna hodina jízdy trvá 45 minut. Není to tedy zrovna mnoho času. Obzvlášť uvážíme-li, že prvních cca 15 lekcí kurzu zabere výuka rozjíždění se do kopce či popojíždění po nerušných vesnicích rychlostí 40 km/hod. A to ve snaze nepřejet psa mimo přechod a následně se znovu rozjet bez tzv. chcípnutí vozidla. Po těchto úvodních hodinách se jízdy přesunou do centra města, kde si může uchazeč užít roztomilosti provozu v podobě světelných křižovatek, jednosměrných silnic, neukázněných chodců či kruhových objezdů.

Zvládnutí jízdy v plném provozu v centru města je klíčovým úspěchem – právě tam se totiž bude odehrávat samotná zkouška s panem komisařem. Tento muž vás bude při jízdě fixírovat ze zadního sedadla ve snaze objevit sebemenší chybu, jež může být důvodem nepustit vás do skutečného provozu. Tam už vás totiž nebude hodný pan instruktor na sedadle spolujezdce zachraňovat pohotovým sešlápnutím provozní brzdy. Než se ovšem k závěrečné zkoušce vůbec dostanete, je nutné složit ještě celé další dvě zkoušky.

Zkouška z dopravních předpisů

První, a podle názoru většiny uchazečů také těžší z nich, spočívá v naučení se cca osmi set otázek týkajících se převážně pravidel provozu na pozemních komunikacích. Tyto předpisy jsou obsaženy v knihách, které byste měli v rámci kurzu obdržet, ale jsou samozřejmě dostupné ve většině knihkupectví. Publikace tyto jsou i s brožurkou s testovými otázkami tři, honosí se názvy Autoškola a liší se leda nakladatelem či autorem, základní informace by měly být ve všech stejné. Pokud uchazeč nedá dopustit na přednosti vysvětlení pravidel z úst odborníků, doporučuje se v tomto případě navštěvovat hodiny teorie, které jsou součástí kurzu a kde se lze dozvědět řadu informací navíc.

FOTO: Dopravní značeníV první a také silnější knize se uchazeč poučí o aktualizovaných pravidlech provozu na pozemních komunikacích, o dopravních značkách, signálech a dalších předpisech obsažených v testových otázkách. Znalost těchto pravidel je tedy součástí první zmíněné zkoušky. Je na místě dodat, že při samotné zkoušce vám onen test vygeneruje počítač, každý zkoušený má tedy jiný a v současné podobě testů je možná jenom jedna správná odpověď. Praktickou formu nacvičování správných odpovědí poskytují stránky ministerstva dopravy, kde si lze procházet cvičné testy, co hrdlo ráčí.

Součástí této zkoušky je ještě znalost základů poskytnutí první pomoci. Výuka této problematiky se samozřejmě také demonstruje v rámci teoretických hodin kurzu. Protože tyto hodiny nejsou povětšinou povinné, jsou tudíž nepříliš hojně navštěvované. U zdravotnické přípravy je ale nutné dát si pozor a na výuku dorazit – potvrzení účasti je zaznamenáno v průkazu, který se před zkouškou odevzdává!

Zkouška ze znalosti ovládání a údržby vozidla

Druhá a o něco snadnější zkouška tkví ve znalosti konstrukce, údržby a celkového ovládání automobilu. Opět zde uchazeči pomůže další z knih, kde je záhodno nastudovat správné odpovědi k 25 otázkám, jejichž znalost ověřuje samotný pan komisař u závěrečné zkoušky. Daná problematika se pohybuje od úkonů kontroly vozidla před jízdou přes postup při výměně kola až k funkci akumulátoru či synchronizace.

Všechny tyto technické problémy se také probírají ve zvláštní hodině s instruktorem, kdy mají frekventanti možnost nahlédnout pod kapotu vozidla a hádat, co z toho všeho plechu uvnitř je chladič. Jakousi výhodu zde mívají pánové, pro které je povětšinou převodovka a spojka jedním z námětů k hovoru nad půllitrem zlatavého moku, zatímco některé dámy se podivují nad existencí imobilizéru či poloosy.

Závěrečná zkouška

Abychom si to shrnuli, tak po absolvování celého kurzu, kdy budeme dbát zejména návštěvy teoretických hodin zdravovědy a technických parametrů vozidla a kdy budeme mít ujeto všech 28 hodin jízd, můžeme po přihlášení přistoupit k závěrečné zkoušce. V onen klíčový den budeme testováni hned třikrát; dvakrát z teoretických znalostí o konstrukci vozidla a jeho řádném provozu na pozemních komunikacích a jednou z praktického ovládání vozidla v provozu.

Pokud se nám některá ze zkoušek nepovede, nevadí, opakujeme potom jenom ji za patřičný poplatek. A pokud se nám nepovede znovu, můžeme se utěšovat myšlenkou, že na další a další opakování zkoušek máme celých šest měsíců. Bezútěšný ale potom zůstává pohled do stále hubenější peněženky; zejména opakování jízd se docela prodraží. Ale jak říká moudrý pan komisař: „Důležitá je plynulá a bezpečná jízda!“

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Jak úspěšně projít autoškolou? S odvahou a trpělivostí