Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Jak ušetřit za dovolenou, ale co nezapomenout zařídit?

Dovolená se vám blíží a vy přemýšlíte, jak to zaonačit, tak abyste za ni ušetřili? Přinášíme vám osvědčené tipy, jak si dny volna užít, poznat nové lidi, ochutnat nevšední chutě, ale zároveň na tom neprodělat gatě.

Levné cestování díky sdílenému ubytování

Sdílené ubytování přes platformy Couchsurfing a Airbnb vám ve srovnání s klasickými hotely a penziony ušetří spoustu peněz. Navíc lépe poznáte tamní kulturu. Couchsurfing je zcela zdarma, Airbnb za poplatek. Pozor, některé vily a byty se cenově vyrovnají hotelům. Záleží na tom, co a v jaké cenové kategorii hledáte. Když nebudete mít přehnané nároky, sami uvidíte, že tyto dvě varianty jsou pro levné cestování po Evropě naprosto bezkonkurenční.

V některých zemích (zejména mimo EU) narazíte na sdílené ubytování i na Booking.com. Jde o ubytování typu guesthouse. Rodina bydlí ve stejném baráku jako vy. Hosté pro sebe mají například jeden pokoj, ale někdy je o to i celý podkrovní byteček atd. Výhodou je, že můžete užívat společné prostory, uvařit si nebo si vyprat.

Levné cestování po ČR i po světě? Kempujte!

Kempování je další způsob, jak za dovolenou ušetřit tisíce korun. Vybavení si můžete pro začátek půjčit od známých. A když se vám to zalíbí, časem investujete do svého. Stan, spacáky a další nezbytnosti sice něco stojí, ale starejte se o ně a vydrží vám desítky let. Dnes už na trhu seženete produkty, které sbalíte do menší krosny a vezmete si je s sebou i do letadla. A ani nebudete muset řešit nadrozměrné zavazadlo.

Kempovat se dá kdekoliv. Ať už na dovolené u moře, na horách nebo třeba při cestě na filmový festival. V některých zemích lze kempovat tzv. na divoko. To znamená, že můžete postavit stan na jakémkoliv volném prostranství mimo oficiální kempy. Pokud tedy nejde o soukromý pozemek. V kempu zase máte příjemnější zázemí, koupelny, elektřinu. Není na škodu to čas od času prostřídat. Podívejte se na rady pro cestovatele a rozmyslete si, v jaké zemi by se vám kempovalo nejlépe!

Slevy na cestování zajistí i letecké společnosti

Letenky bývají poměrně drahá položka. Tedy záleží hodně na tom, jaké se vám podaří ukořistit. Nakupujte je přes online portály, které vám nabídnou lety od více společností. Na jednom místě se vám zobrazí hned několik variant, které se od sebe liší cenou, délkou letu, množstvím přestupů či celkovým komfortem. Snadno si tak vyberete let, který se vám vyplatí nejen z finančního, ale i časového hlediska.

Levné letenky

Zdroj: Pixabay

Využívejte noční autobusy a vlaky

Pokud je vašim cílem opravdu levné cestování, nesmíte vynechat noční autobusy a lůžkové vlaky. Ideální volba v případě, že střídáte destinace a poznáváte celou zemi (nebo více zemí). Jízda spojem, ve kterém i přespíte, většinou vyjde levněji než noc v hotelu. Druhý den přijedete odpočatí a můžete vyrazit na další výlet. Rozhodně je to pohodlnější než pozdní přílet a check-in v ubytování, když vás druhý den brzy ráno čeká další program.

I cestovní pojištění může být výhodné

Bez cestovního pojištění se neobejdete – v krajních případech budete rádi, že ho máte. Pokud na cesty vyrážíte častěji nebo se chystáte na dlouhodobou dovolenou (třeba cesta kolem světa), zvažte roční cestovní pojištění.

Díky dlouhodobému krytí si nemusíte dělat starosti s neustálým obnovováním služby. Při spontánních cestách na pojištění často úplně zapomeneme, a kdyby přišlo na nejhorší, jsme nahraní. Další výhodou je, že je finančně výhodnější než pojištění opakované.

Roční cestovní pojištění obsahuje pojištění léčebných výloh, asistenčních služeb, úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti, pojištění cestování letadel, a dokonce i pojištění zavazadel. Lze vybrat z několika variant, podle toho, jestli se rekreujete aktivně (cyklistika, lezení po horách), nebo spíše odpočíváte na pláži.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak ušetřit za dovolenou, ale co nezapomenout zařídit?