Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Jak to bude s hudbou na ČT art? Tvůrci se se chtějí vyhnout škatulkování

Redakce

Redakce

27. 7. 2013

Představit to nejlepší z tuzemské i zahraniční hudební scény – to je cíl programové koncepce ČT art, kterou její představitelé poodkryli veřejnosti na druhé tiskové konferenci.

FOTO: Tisková konference ČT art 1

Tisková mluvčí Alžběta Plívová, výkonný ředitel Tomáš Motl a dramaturg programové skladby Rostislav Uher.
Zdroj: Česká televize

V rámci zvažování nejvhodnějšího způsobu přinášení hudebních novinek divákům přicházely na přetřes nejrůznější nápady. Na počátku to vypadalo, že dny dostanou nová jména a každý den bude patřit jednomu hudebnímu žánru. Ve finále ale tvůrci od této myšlenky rozumně upustili, divák by se přece nudil, kdyby měl celý večer sledovat například jen operu.

A kromě toho, že je nutné vše zobrazovat v širších souvislostech, nebylo reálné najít objektivní kritéria, na základě kterých by šlo zařadit daný pořad do onoho či onoho stylu. A zařazování, škatulkování, rozdělování – to je něco, co výkonný ředitel Tomáš Motl ve své televizi nechce.

ČT zařadí komponované večery

Aby se tvůrci nedrželi jen jedné linie a nepřinutili diváky k otázce, zda by nebylo lepší přepnout na jiný program, rozhodli se na ČT nabídnout sobotní komponované večery. Pod tímto názvem se skrývá kombinace různých uměleckých žánrů, díky čemuž má televize v plánu vyhnout se rutině a monotónnosti a osvěžit tak divákovu mysl.

Například na podzim se v rámci komponovaného večera dočkáme pořadu 200 let Verdiho, kdy budeme moci nejprve zhlédnout dokument o tomto italském muzikálním mágovi a následně pak záznam jedné z jeho oper. V souvislosti s televizními záznamy divadelních představení naráží tvůrci na diváckou domněnku, že tento program nenabídne publiku naprosto žádný prožitek, protože bez ohledu na kvalitu televize představuje clonu, která jej odděluje od dění na pódiu.

Taková myšlenka je ale v týmu ČT art zavrhována, protože ač na ní jistě něco pravdy je, ne každý má zkrátka čas a prostředky na návštěvu divadla a za kvalitní tituly doma v obýváku bude vděčný.

Záznam koncertů a festivalů

Co se konkrétní náplně hudebního programu týče, nebrání se tvůrci určitému experimentování, ale stále se chtějí držet standardního proudu a přinést divákovi to, co si přeje. „Jde nám především o vysokou míru sdělnosti, nechceme se uzavírat do prázdna nesrozumitelnosti,“ prohlásil Motl.

Dramaturg programové skladby Rostislav Uher pak prozradil, co přímo mohou diváci očekávat. Milovníkům klasické hudby televize nabídne záznam z Berlínské filharmonie, bude se slavit 30 let existence kapely Precedens a 25 let existence kapely Čechomor, svůj prostor dostanou i mladé naděje jako Charlie Straight a návštěvníci Colours of Ostrava si budou moci festival připomenout v některém ze záznamů.

Kdo dodnes usíná za zvuků vážné hudby, nepohrdne pořadem Klasika před spaním. Zde si v pozdní noční hodině budeme moci poslechnout naše i zahraniční špičky, například koncert k 60. narozeninám Václava Hudečka. Divokým náturám potom přijde vhod Večerní rockování, které tím nejlepším ze zahraniční rockové a popové scény, jako záznamy koncertů kapely Bon Jovi či Alice Coopera, pátek co pátek rozvíří krev a nabudí k další zábavě mimo televizní obrazovky.

FOTO: Tisková konference ČT art 2

Výkonný ředitel Tomáš Motl a dramaturg programová skladby Rostislav Uher.
Zdroj: Česká televize

Late night show

A kontakt je koneckonců jedním ze základních pilířů hudební oblasti ČT art. Rozvíjet jej má za úkol zejména late night show Tečka páteční noci a jeho poslání blíže rozvedl kreativní producent Vítězslav Sýkora: ,,Jedná se o kontaktní pořad o hudbě, jehož hlavní myšlenkou je skutečnost, že lidé ve společnosti čím dál tím méně naslouchají ostatním, jen vedou monology svých názorů. Late night je čas, kdy lidé chodí do společnosti, do barů, a proč tam chodí? Bavit se s přáteli, naslouchat jim.“

Pořad bude mít čtyři moderátory, v Ostravě jazzového muzikanta Marka Hlavicu, v Praze potom charismatickou Lenny Trčkovou, o dvou brněnských představitelích stále ještě není rozhodnuto. V Tečce se budou probírat témata hudební i nehudební, s hosty věhlasnými i věhlasnosti hodnými a na rozdíl od Artefaktů se spíše bude jednat o přátelské popovídání u kávy než o kritický paškál.

FOTO: Tisková konference ČT art 4

Moderátoři Tečky páteční noci Lenny Trčková (Praha) a Marek Hlavice (Ostrava).
Autor: Petr Merta, Zdroj: Česká televize

Divadlo komedie a Terra Musica

Ačkoli ČT art bude v prime time vysílat už od osmé hodiny večerní, pořadu Divadlo Komedie se nedočkáme dříve než po desáté hodině. Dramaturg programové skladby Zdeněk A. Tichý uvedl, že z repertoáru tohoto dnes již neexistujícího divadla pochází tituly krásné, nicméně poněkud drsné a dřívější vysílací hodinu nesnesou.

V rámci pořadu uvidíme jednak dokument zobrazující prostředí Komedie, a zejména záznamy místních představení, za všechny jmenujme Utrpení knížete Sternenhocha či Odpad, město, smrt. Dalšími tahouny ČT art jsou pořady, které se na obrazovkách již nějakou dobu objevují či objevovaly a nyní se vrací s určitými inovacemi. V prvé řadě je to Terra Musica věnovaná tanci a hudbě, jazzu či soudobému baletu, zaměřuje se na scény všech regionů naší země a kromě zavedených jmen nám představí také mladé a nadějné umělce.

Nově se vysílání pořadu Terra Musica obejde bez moderátora, čímž chtějí tvůrci dosáhnout více dokumentaristického stylu. A vrací se již v televizi nějakou dobu neviděný magazín Divadlo žije! Zde především se bude experimentovat, jelikož se jedná o kombinaci zpravodajství a zobrazení umění. Tvůrci zavítají do divadel všech krajů České republiky a divákům pak poskytují to nejzajímavější, co na svém lovu objevili.

V poslední době se rojí stížnosti, podle kterých se v České televizi stále více snižuje množství živého vysílání, které diváci postrádají. Živými záznamy uměleckých představení chtějí tvůrci svým divákům vyjít vstříc a rovněž spoléhají, že začátku vysílání až v prime time mají dostatečné množství času na nalezení a shromáždění opravdu kvalitních a vynikajících eventů, které se aktuálně na hudebním poli odehrávají.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak to bude s hudbou na ČT art? Tvůrci se se chtějí vyhnout škatulkování