Menu
TOPZINE.cz
Studium

Jak studovat dva obory? Můžete si je spojit v jeden

Redakce

Redakce

13. 10. 2012

FOTO: Listina k podpisu a peroPokud se stalo, že jste se dostali na dva obory zvlášť, může se objevit otázka, zdali není lepší spojit si je v obor jeden.

FOTO: Listina k podpisu a pero

Celá změna začíná vyplněním žádosti, Zdroj: sxc.hu

Vše začíná vyplněním žádosti a jejím předložením na studijní oddělení. Pokud budete mít dobrý důvod, jste na nejlepší cestě, aby vám vyšli vstříc.

Obory se spojují hlavně kvůli nedostatku času

Žádost o změnu formy studia se nachází buď na stránkách univerzity, nebo si pro ni můžete zajít přímo na studijní oddělení. Většinou jako důvod postačí napsat, že změnu vyžadujete kvůli časové náročnosti.

Ze studijního oddělení předají žádost na vyšší místa. Rychlost jejího vyřízení poté záleží na tom, kdy žádost předložíte. Studentka Masarykovy univerzity v Brně Karolína vysvětluje: „Když to odevzdáte včas, tak to může být vyřízené i do týdne. Tak třeba u mně to trvalo 5 dní.“ Posléze, obvykle po třech týdnech, vám ještě dojde oficiální vyrozumění o přeměně studia.

Z jednoho oboru můžete vždy odejít

Celá změna bývá také výhodná kvůli počtu kreditů. „Na naší fakultě je to tak, že musíme mít minimálně 30 kreditů z jednoho oboru. A když jsem si je spojila, tak se to mezi obory dělí. Takže stačí 30 kreditů z obou dvou.“

Spojení dvou oborů v jednooborové studium vám zpravidla o něco uleví, Zdroj: sxc.hu

Spojení oborů má i další nepopíratelnou výhodu. Kdybyste přišli na to, že vás jeden obor nebaví nebo oba najednou nezvládáte, můžete si vybrat jeden, opět si podat žádost a zůstat u jednoho.

Nevýhodou je, že se obory neprobírají příliš do hloubky. „U jednoho oboru bych musela splnit povinné předměty a k tomu další povinně-volitelné, abych naplnila počet kreditů. Ale teď mi stačí většinou jen povinné a třeba jen jeden povinně-volitelný předmět,“ objasňuje Karolína.

Záleží však na každém, jak bude studium zvládat. Někomu můžou jít i oba obory najednou a počet kreditů mu nemusí dělat problém.

Dobré je však to, že si student může zkusit, co mu nejvíce vyhovuje. Cesta je většinou tam i zpět.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak studovat dva obory? Můžete si je spojit v jeden