Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Jak správně řešit problémy s prostatou

Problémy s prostatou řeší ve svém životě skoro každý muž. Některé z nich jsou nepříjemné, ale nijak zásadně neohrožují lidské zdraví. To se ale nedá říct o jiných, jejichž ignorace vás může stát život. Víte, jak to poznáte a jaký by měl být váš postup?

Prostata je žláza, která je součástí mužského pohlavního ústrojí. Její úkol je vytvářet tekutinu, která vyživuje a transportuje spermie, které mohou (ale taky nemusí) oplodnit vaši sexuální partnerku. V mužském těle bychom ji našli v těsném sousedství močové trubice. Když se začne zvětšovat, začne ji utlačovat. Což vede k nekvalitnímu vyprázdnění močového měchýře a k přerušovanému proudu během močení.

To ale nejsou jediné neduhy, které ji mohou během života začít trápit. Abyste měli jasnou představu o tom, co dalšího může mít na její zdraví vliv a jak tyto potíže efektivně řešit, budeme rádi, když budete pokračovat ve čtení.

Nejčastější problémy s prostatou

Jedním z nejčastějších mužských problémů je zvětšená prostata. Jak začne pozvolna růst, může být citlivá a nateklá. Což vede k její expanzi směrem do močové trubice, která pak nedovede efektivně odvádět moč z těla. Ačkoliv je to nepříjemné, tento zdravotní stav neohrožuje váš život. Dále se můžete potýkat s prostatitidou, či s rakovinou prostaty. (Která je, podobně, jako rakovina varlat, velmi vážná a musí se okamžitě řešit.)

Jaké jsou jejich příznaky?

Příznaky problémů s prostatou

Symptomem zvětšené prostaty je neustálá potřeba močit. Také se ale projevuje slabším a přerušovaným proudem moči. Často se s ní spojuje i tlak v zádech a v oblasti análního otvoru, bolestivá ejakulace a inkontinence.

Zánět prostaty (bakteriální, nebo chronický) se projevuje horečkou, zimnicí, častým močením nebo bolestí během ejakulace a sexuální dysfunkcí. Setkat se můžeme dokonce i s krví v moči. A rakovina? Ta se taktéž projevuje častějším nucením na močení. Stejně, jako v předchozích případech může přinést i krev v moči a v ejakulátu, nebo bolesti zad, podbřišku a oblasti okolo análního otvoru.

Víte, jak je správně řešit?

Návštěva urologa

Vzhledem k tomu, že se symptomy všech tří problémů velmi prolínají, je pro laika velmi těžké určit, který z nich ho trápí. Z toho důvodu by se neměl spoléhat čistě na samoléčbu, ale jeho první kroky by ho měly vést do ordinace nejbližšího urologa. Ten provede vyšetření prostaty a určí, kde je zádrhel.

I když pánové chodí k tomuto lékaři jen velmi neradi, vyšetření u něj nebolí. Pro svůj vlastní klid byste se proto měli co nejdříve objednat.

Kegelovy cviky

Kegelovy cviky

Pokud nejsou vaše potíže s prostatou závažné, není vyloučeno, že vám urolog poradí cvičit svaly pánevního dna. Vzhledem k tomu, že obklopují anální otvor a močový měchýř, mohou zamezit progresu inkontinence. Také vám pomohou lépe ovládat proud moči během vykonávání malé potřeby. Nesmíme zapomínat ani na to, že prospívají mužskému sexuálnímu zdraví.

Jediné, co musíte udělat je to, že budete desetkrát denně povolovat a zatínat ty svaly, které používáte během močení. (Nezapomeňte ale nejprve vyprázdnit svůj měchýř.)

Operace

Pokud to situace vyžaduje, můžete se s doktorem domluvit na operaci prostaty. Nejen, pokud trpíte rakovinou, ale i jen v případě, že vás sužuje nezhoubně zvětšená prostata. (Její přebytek se odstraní.) Jelikož se ale jedná o velmi invazivní zákrok, který ovlivní fungování vašeho těla, doktoři k němu přistupují jen po opravdu velmi zralé úvaze.

Bylinky

Bylinky na prostatu

Poslední variantou, která pro vás přichází v úvahu je užívání bylinek na prostatu a volně prodejných doplňků stravy. (Některé z nich podporují i vitalitu a sexuální výkonnost.) Ve složení těch opravdu kvalitních nezřídka nechybí serenoa plazivá, kotvičník zemní, kopřiva dvoudomá nebo slivoň africká. Před každým nákupem se ale nezapomeňte poradit se svým ošetřujícím lékařem. Ten může na základě znalosti vašeho zdravotního stavu rozhodnout, zda je pro vás tento postup vhodný.

Nepodceňujte prevenci

Muži mají často sklony podceňovat zhoršení svého zdravotního stavu. Případně se ho snaží neodborně léčit podle vlastních postupů. Což není úplně dobře. Už jen kvůli tomu, že je velmi těžké odhadnout, jaký máte problém. Místo toho, abyste se nechali ovlivnit reklamou běžte na kontrolu k lékaři a teprve pak se společně rozhodnete, jak budete postupovat dál. Vaše zdraví za to jednoznačně stojí.

Informace byly mj. čerpány z:

https://www.sexporadna.cz/kegelovy-cviky/

https://www.priznaky.cz/zanet-mocoveho-mechyre-babske-rady/

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak správně řešit problémy s prostatou