Každý z nás se jednou, dříve nebo později, bude muset vypořádat s tím, jak správně napsat své curriculum vitae, což je latinsky běh života a hezky česky životopis. CV je velmi často to první, co se o vás zaměstnavatel dozví, a proto velmi záleží na tom, aby vám tato vaše vizitka pomohla a nepotopila vás jenom kvůli špatné strukturalizaci.
Životopisů je několik typů, ale sami zaměstnavatelé preferují životopis strukturovaný, protože je přehledný a můžete se v něm tedy velmi rychle zorientovat. Nikdo po vás nechce román na pokračování. Klíčové je, abyste byli struční a výstižní.
Také mějte na paměti, co zaměstnavatel v nabídce práce požadoval. Pokud tedy například požadoval komunikaci s francouzskými partnery, nezapomeňte uvést, jaká je vaše znalost francouzštiny.
Jak začít
První bod životopisu jsou vaše kontaktní údaje. Uveďte jméno, příjmení i titul. Rozhodně nepište oslovení jako pan, paní, slečna. Nezbytná je i adresa, která nemusí být trvalým bydlištěm, ale taková, aby vás na ní zaměstnavatel zastihl. Vypište i telefon a emailovou adresu. K tomu můžete přidat i datum a místo narození a státní příslušnost.
Vzdělání a pracovní zkušenosti
Dosažené vzdělání vždy uvádějte od toho posledního k předešlému a také v jakých letech jste tu danou školu studovali. Základní škola se do životopisu nepíše, protože je pokládána za samozřejmost. U každé školy napište název, sídlo a obor. Uvést můžete i školu, kterou momentálně studujete.
I u zaměstnání uvádějte vždy jako první to poslední. Stejně tak nezapomeňte napsat název zaměstnavatele, dobu trvání, pozici. Takové pozice jako asistentka toho moc neřeknou, proto byste je měli trochu rozvést; napište, co bylo náplní vaší práce, které konkrétní projekty jste vypracovali.
Pokud jste byli zaregistrováni na úřadu práce déle než půl roku nebo pokud jste byli na mateřské dovolené, tak to nezapomeňte napsat. Protože jinak by vám v životopisu vznikly mezery, které by si mohl zaměstnavatel vyložit všelijak.
Rekvalifikace, kurzy a cizí jazyky
Pokud jste absolvovali různé rekvalifikace nebo kurzy a můžete to doložit nějakým certifikátem, určitě je také uveďte. Je to důležitá část životopisu, protože ukazuje, že se snažíte rozšiřovat si znalosti. Nezapomeňte napsat název kurzu, instituci, která ho organizovala, místo a dobu trvání.
Další část životopisu jsou jazykové znalosti. Ke každému jazyku je důležité napsat, na jaké úrovni ho ovládáte. Úrovně jsou čtyři – pasivní znalost, slovem i písmem, aktivní komunikace a odborná terminologie (uvádět můžete také úroveň podle evropského rámce, např. B2).
Každý má individuální schopnosti a koníčky
V každém životopisu je místo i pro speciální schopnosti, kam se řadí řidičský průkaz, znalost strojopisu, počítačová gramotnost a ekonomické znalosti. U řidičského průkazu nezapomeňte uvést skupinu, pro kterou máte složené řidičské zkoušky. A pod ekonomickými znalostmi je zahrnuto například účetnictví.
Počítačové znalosti je potřeba rozvést. Musíte vypsat jednotlivé programy a úroveň, na které je ovládáte – základní znalost, uživatelská znalost, administrátorská úroveň.
Své zájmy uvádět nemusíte, ale často slouží k dokreslení vaší osobnosti.
Na konci můžete uvést kontakt na osobu, která na vás může poskytnout reference. Pak následuje už jenom místo, datum a podpis.
Součástí je i grafická úprava
Na životopis se člověk nejdříve podívá a až potom si ho přečte. Proto hraje jeho úprava velkou roli. Zvolte si pouze jeden typ písma, nepoužívejte žádné zvláštní efekty a rozhodně nepiště na barevný papír. Navolte si velké okraje a text řaďte trochu od sebe, aby byl přehledný. Můžete přidat i fotku, ale pouze pasového formátu, ne momentku, a vložte ji vpravo nahoru.
A nezapomeňte CV zkontrolovat po gramatické stránce. Hrubka žádného zaměstnavatele neohromí.
Vymýšlet se nevyplatí
Životopis je takovou startovací metou. Pokud na ní uspějete, zaměstnavatel si vás pozve k osobnímu pohovoru. Proto si v CV nevymýšlejte, u pohovoru se na to přijde, vy budete za lháře a vaše šance na získání místa zbytečně klesnou.