Menu
TOPZINE.cz
Design interiéru

Jak správně lepit tapety? Nemusí to být vůbec složité!

Chcete dodat svému domovu jedinečný charakter s unikátním designem? Tapety vám to umožní bez zbytečných starostí. Stačí pár hodin práce a váš domov se promění k nepoznání. Navíc mnohé tapety mají jedinečné vlastnosti, které vám klasická výmalba nenabídne.

Aby však tapeta opravdu vynikla, je třeba ji správně vyřešit. Jak postupovat a na co si dát pozor? Přečtěte si cenné tipy, které vám usnadní a zpříjemní práci.

Jsou vaše stěny vhodné pro tapetování?

Tapety jsou pohodlné v tom, že je můžete používat podle svých představ. Můžete jimi pokrýt celou stěnu nebo jen její část. Můžete jimi také zakrýt praskliny nebo jiné nedokonalosti stěn, které byste jinak museli pracně opravovat a malovat.

Ne každá stěna je však vhodná pro aplikaci tapet. Obzvláště opatrní buďte, pokud máte doma příliš vysokou vlhkost. Aby tapeta dokonale držela na svém místě a neplesnivěla nebo nehnila, neměla by být vlhkost stěn vyšší než 1 %.

Krok číslo 1: Nákup kvalitní tapety

V první řadě se ujistěte, že tapeta je nejen estetická, ale také funkční. Pokud jí chcete pokrýt poměrně velkou část stěn, musí být především prodyšná. V opačném případě hrozí, že se pod ním bude zadržovat vlhkost a vzniknou velké plesnivé skvrny. Předpokládáme, že to pravděpodobně nechcete. Kromě toho myslete na mechanickou odolnost tapety. Nechcete přece tapetu, která se roztrhne při prvním kontaktu s ostrým předmětem.

Jak správně lepit tapety

Zdroj: Shutterstock

Vliesové a samolepicí tapety

Pokud chcete, aby vám tapeta vydržela několik let, sáhněte po vliesových tapetách. Tyto tapety se lepí speciálním lepidlem a vyznačují se vynikající odolností a dlouhou životností. Samolepicí tapety se sice na zeď lepí snadněji (drží se jako běžné samolepky), ale nejsou tak odolné. Po nějaké době se začnou odlupovat a musíte je znovu nanášet.

Praktický tip: Kvalitní vliesové nebo samolepicí tapety najdete za nejlepší ceny na vyhledávači nábytku a dekorací, Biano.cz. Najdete tam velký výběr různých designů a můžete využít praktické filtrování produktů podle barvy, materiálu a mnoha dalších parametrů. Svou vysněnou tapetu najdete snadno a rychle bez zdlouhavého hledání.

Snadné pokyny k aplikaci vliesových tapet

Jakmile máte tapetu požadovaných rozměrů, nakreslete tužkou přesný obrys místa, kde bude na stěnu nalepena. Jak se říká, dvakrát měř a jednou řež. Dalším krokem je příprava lepidla. Obvykle se prodává ve formě prášku, který se musí smíchat s vodou ve správném poměru.

Jak správně lepit tapety

Zdroj: Shutterstock

Jakmile máte lepidlo zpracované, naneste ho na vyznačené místo na stěně. Vrstva by měla být tenká a souvislá. Po nanesení lepidla nečekejte a ihned na něj naneste tapetu. Nejprve ji nalepte shora a poté ji pomalu přitlačte dolů. Jakmile je vše přilepeno ke stěně, můžete s ním opatrně pohybovat a nastavit ho do přesné polohy. Pokud se chystáte lepit větší plochu stěny, pracujte od shora dolů a lepte tapetu svisle, nikoli vodorovně. Pokud máte v této stěně okna, začněte tam.

Jak se zbavit vzduchových bublin?

Vzduchové bubliny v tapetě odstraníte tak, že je pomocí kartáče s jemnými štětinami vytlačíte až k okraji. Pracujte od středu směrem k rohům tapety. Nakonec je dobré přejet celou tapetu malířským válečkem, aby se odstranily i další vzduchové bubliny.

Může se stát, že i po těchto zákrocích zůstanou v tapetě drobné bublinky, které nelze nějakým způsobem odstranit. Ale nebojte se, obvykle po několika dnech zmizí. Hotovo, tapeta je úspěšně nalepena!

Tip na závěr: Nevytlačujte bubliny z tapety rukou ani ostrými předměty. Mohli byste poškodit barvu povrchu nebo způsobit různé záhyby a škrábance na vysněné tapetě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak správně lepit tapety? Nemusí to být vůbec složité!