Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Jak si zařídit zahradu, která vás bude bavit

Postavili jste si nebo koupili dům a zahradu, která ho obklopuje, doposud zdobí jen zeleň v podobě pár stromů, keřů či okrasných květin a vy nevíte, jak na cestě k vysněné zahradě dál postupovat? Přinášíme vám výčet toho nejdůležitějšího, co na vaší zahradě nesmí chybět.

Základem je příjemné posezení

Posezení, ať už v podobě altánu, pergoly nebo terasy, představuje jakési srdce zahrady. Umožní vám vychutnávat si snídaně na čerstvém vzduchu, trávit horké letní večery s rodinou a přáteli pod hvězdami, zkrátka využívat část zahrady stejně jako svůj obývací pokoj.

Zahradní nábytek není zrovna nejlevnější záležitostí, nicméně zde se dívejte raději na kvalitu materiálu než na cenu. Musí vám totiž dlouho vydržet, a přitom zdárně odolávat vnějším vlivům, abyste jej nemuseli denně nikam uklízet. Ideálně vybírejte mezi zahradními sety z teakového nebo eukalyptového dřeva, případně volte umělý ratan či kombinaci materiálů dřevo/plast. Dřevo vyžaduje určitou péči, umělé materiály bývají zcela bezúdržbové. U kryté terasy či pergoly si pak můžete vytvořit posezení z dřevěných palet a zútulnit ho malými polštářky a plédy.

Bazén

Mít na zahradě svůj vlastní bazén je sen mnoha majitelů zahrad, bohužel se v tomto směru leckdy vyskytuje spoustu „ale“, které jeho splnění oddalují. Pokud i vy toužíte po soukromém koupání, nejprve si rozmyslete, zda se spokojíte s levnějším nadzemním bazénem, nebo jestli hodláte investovat do zapuštěného bazénu.

Na trhu dnes najdete skutečně kvalitní nadzemní bazény úctyhodných rozměrů, které pořídíte za pár tisíc korun. Tak nač čekat? Zapuštěný bazén sice značí vyšší pořizovací náklady, spolu s tím ale také vyšší komfort a možnost opravdu si zaplavat. Bazén do země vás může vyjít i na 200 000 korun, avšak výslednou cenu ovlivní i to, zda si zemní práce provedete svépomocí, nebo si bazén necháte zhotovit na klíč. Financování zapuštěného bazénu můžete řešit různě: založit si stavební spoření, půjčit si od rodiny, případně zažádat o půjčku online.

Osvětlení

Neméně důležitou součástí zahrady, na kterou se však často zapomíná, je zahradní osvětlení. Promyšlené a funkční osvětlení zahrady nejenže dodá zahradě kouzelnou večerní atmosféru, ale především vám umožní se po ní i večer bezpečně pohybovat. Osvětlení venkovního posezení vyřešte centrálním osvětlením v podobě závěsného či nástěnného svítidla a nebojte se jej doplnit světelnými řetězy a lucernami, které večer působí magicky. Dále se zaměřte i na osvětlení chodníků, cest a pomocí světelných sloupků či koulí dejte vyniknout okrasným rostlinám či zajímavým prvkům zahrady. Vždy ale vybírejte mezi venkovními svítidly s IP (stupněm odolnosti proti vnějším vlivům) mezi hodnotou 44 a 68.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak si zařídit zahradu, která vás bude bavit