Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Jak si vybrat podprsenku? Nesamozřejmá samozřejmost!

Linda Zikmundová

Linda Zikmundová

6. 2. 2010

podprsenkaS trochou nadsázky lze říct, kolik je na zemi žen, tolik je na zemi různých poprsí. A každé poprsí potřebuje správnou podprsenku. Možná máte při výběru té pravé zamotanou hlavu z nabídky v obchodech. Teď už nemusíte.

Foto: Klára Haluzová, Topzine.cz

Foto: Klára Haluzová, Topzine.cz

Na výpravě za správnou podprsenkou je třeba brát v úvahu několik věcí: jaký účel má plnit, jakou by měla mít barvu a jaká je velikost vašeho poprsí. Pravděpodobně už doma nějaký ten kousek prádla máte a myslíte si tudíž, že znáte svoji velikost. Ačkoli se to zdá být nepravděpodobné, není tomu tak. Podle nedávných průzkumů více než polovina žen nezná svoji velikost a svá prsa podhodnocuje. Jak tedy správnou velikost zjistit?

Ve většině specializovaných obchodů je k dispozici vyškolený personál, který vám změří obvod hrudníku přes prsa a pod prsy. Při správném měření byste měli mít paže natažené kolmo nahoru, takže je takřka nemožné změřit se sama. Podle získaných rozměrů pak zkušená prodavačka zvolí, jaký objem a jaká hloubka košíčků vám bude sedět. Důležité ale je podprsenku vždy vyzkoušet, protože velikosti se mohou více či méně lišit od výrobce k výrobci. Pokud máte větší prsa, je dobré zvolit podprsenku se širšími ramínky, která prsa udrží a nebudou se zařezávat.

Některé ženy s větším poprsím zkoušejí ke korekci velikosti zmenšující podprsenky, tzv. minimizery. Expertka na spodní prádlo a majitelka několika pražských butiků Helena Konarovská, kterou můžete znát z televizního pořadu Nahá jsi krásná, je ale zásadně proti, jelikož tyto podprsenky postavu spíše deformují a hyzdí, než krášlí a zdobí. Zmenšení poprsí, ale i jeho zvětšení lze dosáhnout právě a jen volbou správné velikosti. Není tak hned potřeba sahat po agresivních pushupkách, které jsou vhodné jen pro určité typy oblečení a určité příležitosti.

Správnou velikost poznáte mimo jiné i podle toho, že prsa při předklonu zůstanou v podprsence a na svém místě zůstanou i pokud natáhnete ruce kolmo ke stropu. Ramínka se nesmějí zařezávat ani padat, přechod mezi prsy a košíčkem podprsenky má být hladký a bez faldíků a zapínání má být ve stejné výšce jako přední díl.

Podprsenky se také liší podle toho, jaký účel mají plnit. Můžeme rozlišovat podprsenky hladké na běžné nošení, zdobné krajkové, funkční s variabilními ramínky, sportovní podprsenky nebo podprsenky určené na kojení. Proto je třeba úlohu prádla dobře zvážit. V případě sportovní podprsenky byste měli přemýšlet o tom, k jakému sportu ji hodláte využívat. Prsa potřebují jinou oporu při lehké zátěži, například při józe, střední zátěži, jako je posilování, a velké zátěži, jako je běh. K nákupu takového prádla je dobré poohlédnout se v obchodech se sportovním zbožím a oděvy.

Funkční podprsenky jsou zajímavým kouskem šatníku, který vám může pomoci dostat váš outfit o úroveň výš. Móda v poslední době přeje nejrůznějším asymetrickým střihům, průramkům, zavazováním za krk i ramínkám v nejrůznejších pozicích a směrech. Problém, jaké prádlo zvolit, vám pomůže vyřešit právě funkční podprsenka s variabilními ramínky. Ta se dají různě křížit a uchytit na různých místech, čímž dosáhnete požadovaného tvaru.

K některým funkčním podprsenkám se dodávají i plastová průhledná ramínka, která by měla, podle mého názoru, zůstat na věky nevybalená. Důvod je jasný: rozhodně nejsou neviditelná a kůže se pod nimi vzhledem k použitému plastu potí, což brzy ovlivní jejich vzhled. Navíc zanechávají zejména v létě ošklivé značky na kůži. Stejně tak bych nedoporučovala ani nošení bílých krajkových podprsenek pod bílé průsvitné materiály. Není to sexy, ale spíše laciné, a netýká se to jen podprsenek, ale i kalhotek. V těchto případech vám mnohem větší službu prokáže prádlo tělové barvy.

Pokud jde o barvu prádla, základem by měla být černá, bílá a tělová. Zbytek je na vašich osobních preferencích a vašem šatníku. Mezi módní barvy patří v posledních letech například vanilková, smetanová, petrolejová, tmavě modrá, čokoládově hnědá nebo tmavě zelená. Takže příjemné vybírání a ať vás dlouho zdobí!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak si vybrat podprsenku? Nesamozřejmá samozřejmost!