Menu
TOPZINE.cz
Sport

Jak si vybrat in-line brusle? Vyhněte se hypermarketům!

Redakce

Redakce

25. 5. 2011

In-line bruslení zažívá v této době veliký rozmach a boom. Proto si dnes ukážeme, jaké brusle si pořídit, aby pro vás byly ty pravé. Důkladně si projdeme nejen brusle samotné, ale i helmu či chrániče.

In-line bruslení zažívá rozmach

In-line bruslení zažívá v této době velký rozmach Zdroj: sxc.hu

Nalijme si hned na začátku čistého vína a řekněme si, že dobré a kvalitní brusle se nekoupí v hypermarketu a už vůbec ne pod tisíc korun. Možná budete mít štěstí a trefíte někde na starší model s velikou slevou, ale jinak si připravte na samotné brusle alespoň tisíce dva a na další vybavení, jako je helma, chrániče loktů, kolen a hlavně zápěstí, minimálně další tisíc.

Začátečníci, sáhněte po fittneskách!

Je nutné vědět, co budeme od bruslí chtít. Jiná je brusle na rychlobruslení, jiná na rekreační ježdění v parku a liší se i brusle do U-rampy. Přesné rady vám jistě podá prodavač/ka ve sportu, od toho tam přeci je. Zde se zaměříme spíše na to, co je možné na bruslích najít a jak se před koupí aspoň základně orientovat v tom, co dnes trh nabízí, abychom správně vybrali.

In-line brusle

Dobré a kvalitní brusle nekoupíte v hypermarketu Zdroj: sxc.hu

Pokud uvažujete o koupi prvních bruslí a nikdy jste na nich nejezdili, určitě stůjte pevně na zemi a kupte si fitnessky, protože na těch se nejlépe naučíte základy ježdění a jsou univerzální.

Když se podíváte do regálu s bruslemi, budou většinu tvořit právě různé fitness modely, i přesto se ale budou od sebe více či méně lišit. Najdeme rozdíly v zapínání, skeletu, v tvaru nože a také kolečkách.

Dejte přednost kovu před plastem

Varianty zapínání hodně záleží na vnějším provedení. Dnes se nejčastěji setkáte s měkkou vnější konstrukcí, kterou stahují tkaničky, na nártu pásek a v horní části jedna přezka. Můžete ale narazit také na plastový skelet, který se zapíná pouze pomocí přezek, obdobně jako lyžařská bota.

Nůž by měl být ideálně z kovu, protože plastové nemají dlouhou životnost. Pokud vám na krámě někdo z prodejců bude tvrdit, že plast je výhodnější z hlediska váhy, nevěřte mu! Protože rozdíl mezi váhou plastu a kompozitních slitin hliníku je v tomto případě opravdu zanedbatelný a bude v řádech gramů.

Tvar nože není v podstatě důležitý, důležitá je hlavně jeho velikost. Ta určuje výšku těžiště a také maximální velikost koleček, které lze použít.

Kolečka? Pro rychlíky tvrdá, kliďasům měkká

Kolečka jsou velmi důležitou součástí bruslí

Kolečka jsou velmi důležitou součástí bruslí Zdroj: sxc.hu

Kolečka jsou kapitola sama pro sebe. Přirovnal bych je ke strunám u nástroje. V tomto směru se velice špatně radí a je nutné si tu svoji tvrdost a velikost odzkoušet, protože volba je opravdu velice individuální. Pro rychlíky budou výhodná tvrdá a co možná největší kolečka, pro kliďase v parku zase měkká, zajištující větší komfort a tlumení rázů, ovšem za cenu pomalejší jízdy.

Dalším komponentem a původcem možných potíží jsou ložiska. Dnes se setkáte nejčastěji s ložisky ABEC 4-7. Jedná se o označení přesnosti výroby ložisek, které je v řádech mikrometrů. Neboli – jejich nepřesnost se projeví až kolem 10 000 ot/min. Pokud pojedete 20 km/h, budou se otáčet přibližně 1 300krát do minuty. Vězte, že ať se stanete majiteli ložisek ABEC 2 či ABEC 7, pozná to pouze vaše peněženka.

Ložiska vydrží v dobrém chodu tak dva roky.  Pokud budete jezdit pískem či sjíždět schody, mohou vydržet klidně jen čtrnáct dní.

Nepodceňujte chrániče!

Nakonec chrániče a helma. Pokud jste vlastníky helmy na kolo, stáváte se výherci a právě jste ušetřili cca 1 000 korun. Jako další se budou hodit chrániče loktů a kolen. Nutné nejsou, ale ušetří vás případných naraženin. Pokud začínáte, určitě si sežeňte chránič zápěstí. Protože až potkáte asfaltový koberec, není až tak vzdálené si zlomit zápěstí. A to není zrovna příjemné.

Suma sumárum si připravte:

Brusle: 2 000 – 4 000 Kč
Chrániče: cca 500 Kč
Helma: cca 1 000 Kč

Celkem: cca 3 500 – 5 500 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak si vybrat in-line brusle? Vyhněte se hypermarketům!