Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Jak si užít dovolenou? Těmto činnostem se vyhýbejte

ČTK

ČTK

10. 6. 2016

Každá práce s sebou nese potřebu si odpočinout a rozbít naše běžné stereotypy. Znáte ale pocit, kdy dovolená končí a vy máte pocit, že jste ani žádnou neměli? Potom neumíte užívat dovolenou efektivně.

Jak si užít dovolenou u moře

Zdroj: Shutterstock.com

Jak ale dovolené co nejlépe využít tak, aby její pozitivní účinky trvaly co nejdéle? Očekáváme ji s netrpělivostí. Tak vytoužená dovolená je časem k načerpání nových sil, k objevování exotiky nebo prostého odpočinku s knihou v ruce. Je však možné využít ji ještě lépe a učinit z ní předehru k více obohacujícímu a klidnějšímu roku.

Nebuďte provinilí

Abychom dovolenou co nejlépe využili, přestaňme se obviňovat. Jste zneklidněni pomyšlením, že vaši kolegové tvrdě pracují, zatímco vy se povalujete na pláži? Cítíte se vinni, že jste kolegovi předali důležitý úkol, zatímco si klidně cestujete po cizích zemích? Snažte se přesvědčit sami sebe, že nikdo není bez přestání nepostradatelný.

„Každý bez výjimky pociťuje během roku potřebu vyrazit na několik dní či týdnů na dovolenou. Ta je zcela oprávněná a nezbytná,“ zdůrazňuje Philippe Chavanne, autor knihy Dovolená znamená zdraví! „Jestliže ignorujeme náznaky, že potřebujeme dovolenou, může to mít vážné důsledky pro náš celkový stav, zejména ten zdravotní, pro rodinné a sociální vztahy, ale také to může negativně ovlivnit naše soustředění a produktivitu práce,“ citoval jej francouzský týdeník L´Express.

Po úspěšné dovolené přinesete úspěch i do práce

Na rozdíl od toho, co se nám někteří snaží tvrdit, je dovolená rovněž prospěšná pro podnik, a to v tom smyslu, že zaměstnanec nabude nové motivace, dokáže se lépe soustředit a je dynamičtější. Nehleďte tedy na kyselé tváře vašich kolegů. Přiznat si, že dovolená je nezbytná, je lidské.

Téměř všichni známe bouřlivý kolotoč, v němž se nacházíme: přecpaná veřejná doprava, stres v práci a pocit, že nikdy nemáme dost volného času. Na rozdíl od tohoto vyčerpávajícího rytmu má dovolená znamenat uvolnění.

Na dovolenou se připravte

Abychom se co nejlépe zrekreovali, je nezbytné se na dovolenou pečlivě připravit. Neváhejme a sestavme si podrobný seznam, co všechno musíme udělat než odjedeme, ať už v soukromí nebo v zaměstnání. Dejme do pořádku kancelář i počítač, abychom se mohli vrátit v klidu a pozvolna se zapojovat do pracovní činnosti. Ponechme si den či dva na to, abychom se v klidu mohli pustit do práce.

Práce je na dovolené tabu

Čtete neustále e-maily a odpovídáte na telefonáty? Možná máte strach, že něco zmeškáte? V angličtině se tomu říká Fear of Missing Out (FOMO). Tato sociální úzkost je charakterizována neustálým strachem z toho, že zmeškáte informace či události, zejména pak na sociálních sítích. Na dovolené může být obzvláště užitečné udělat si „digitální“ pauzu. Určete si třeba některou hodinu na to, že budete dosažitelní a přečtete si e-maily.

Vybírejte jen příjemné aktivity

Neváhejte využít volného času na nějakou příjemnou činnost: na zahradničení, sport nebo třeba četbu. Nemusíte se nutně oddávat technologické askezi. Nic vám nezakazuje publikovat selfies na pláži nebo vyprávět o vašich dobrodružstvích na druhý konec světa přes twitter, jestliže po tom vaše srdce touží. Jde spíše o to, abyste se odpoutali od svého zaměstnání.

Dopřávejte si na dovolené to, na co nemáte běžně čas

Abychom se po dovolené nevraceli vyčerpanější, než jsme byli předtím, je dobré udělat si z dovolené skutečný čas pro sebe. Jsou tři parametry, které během roku ignorujeme: fyzická aktivita, spánek a strava. Můžeme se věnovat fyzické aktivitě, která nás baví, a stanovit si hodinu, kdy se budeme odebírat na lože.

Dopřávejme si potěšení, ať už z procházek s milovanou osobou nebo z příjemných večerů s přáteli. Důležité je zaujímat pozitivní postoj a uvolnit se. Naučme se odložit agresivitu, stres či chronickou nespokojenost, která nám může celý rok ztrpčovat život. Můžeme se například naučit meditovat nebo se věnovat józe.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak si užít dovolenou? Těmto činnostem se vyhýbejte