Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Jak si sbalit příruční zavazadlo? Není to žádná věda

Čas letních dovolených se blíží a pokud situace dovolí, mořské destinace v nich budou hrát prim. Protože jsou i ty nejbližší pláže od Česka pěkně vzdálené, nejpohodlnější dopravou je ta letecká. V této variantě je jen jediná záludnost: Co si mohu vzít na palubu letadla?

Narozdíl od zavazadla odbaveného, které putuje v zavazadlovém prostoru, platí pro to příruční (neboli kabinové) přísnější pravidla. Je dobré je nastudovat a vyvarovat se tak nepříjemnostem v podobě příplatků nebo zabavených věcí a dohadování se s personálem letiště, což jistě není příjemný začátek dovolené. Na co tedy při balení myslet?

Velikost na prvním místě

Přes některé věci vlak nejede a nejinak je to u rozměrů příručního zavazadla. Na ně hledí kontroly přísně a v případě překročení rozměrů nebo váhových limitů vám neváhají účtovat příplatek. Ještě doma se tedy ujistěte, že na palubu letadla chcete vzít správný kufřík, tašku, či batoh. Protože neexistují jednotné parametry, je třeba pátrat po rozměrech u konkrétní společnosti, se kterou letíte. Nejčastěji jsou to rozměry 55 cm x 40 cm x 20 cm, ale vždy si je ověřte. Nezapomeňte přitom, že se počítají i kolečka a všechny přesahy konstrukce zavazadla. Až budete mít sbaleno, postavte zavazadlo na váhu, protože i zde existují limity. Pohybují se nejčastěji od 5 do 10 kilogramů. Dobré je si také ověřit, zda k příručnímu zavazadlu smíte mít i malou osobní tašku, tedy např. kabelku. Ne každá společnost to povoluje a třeba při letu do Egypta s levnými letenkami vám tato varianta nemusí projít.

A nyní k obsahu

V příručním zavazadle mají být jen nutné věci, které potřebujete přímo během letu, a cennosti, jež není vhodné přepravovat v odbaveném kufru. Určitě si do „příručáku“ nezapomeňte vložit doklady, letenky, dokumenty od cestovní kanceláře, peníze a veškerou elektroniku. Léky, které budete na palubě potřebovat, si také bez váhání přibalte.

Mezi cennosti můžete při návratu domů počítat i suvenýry. Na palubu lze vzít třeba květiny z Holandska nebo památeční keramiku z dovolené v Egyptě a podobné předměty, u kterých se bojíte, že by v odbaveném zavazadle přišly k újmě. Stále však platí, že se musí vejít do příručního zavazadla a být přepravovány přímo v něm. Nemůžete je držet jen v ruce.

Samozřejmě existují předměty, které kvůli bezpečnosti na palubu letadla vzít nesmíte. Jistě vás nepřekvapí, že mezi zakázané věci patří zbraně, špičaté a ostré předměty, hořlaviny a toxické látky. Avšak zapalovač nebo malé nůžtičky od manikúry mít můžete. Stejně tak e-cigaretu nebo alkohol. U nápojů platí, že na palubu smí jen ty, které si zakoupíte v bezcelní zóně, tedy až v prostoru za bezpečnostní kontrolou.

Jak je to s tekutinami

Všechny tekutiny, gely a krémy podléhají určitým pravidlům. Na palubu si je vzít smíte, ovšem každý z nich musí mít maximálně 100 ml a dohromady nesmí přesáhnout 1 litr. Pokud tedy některé tekutiny na palubě potřebujete, vyplatí se nakoupit malé lahvičky, do kterých je přelijete. Seženete je například v drogerii. Všechny přitom vložte do v průhledného uzavíratelného sáčku. To je k tekutinám všechno. Možná se to zdá na první pohled komplikované, ale ve skutečnosti je to opravdu hračka.

Na co ještě myslet?

I když letíte do tropů, s letním oblečením to nepřehánějte. Na palubě funguje klimatizace a při letu by vám mohla být zima. Vezměte si proto alespoň lehký svetřík a případně šátek, který vás může ochránit před angínou. Další vychytávkou jsou žvýkačky nebo žvýkací bonbony, díky kterým vám odlehne v uších při změně tlaku. Ačkoliv je množství tekutin v zavazadle omezené, doporučujeme přibalit také krém na ruce. Suchý vzduch v letadle je může vysušit a bývá to nepříjemné.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak si sbalit příruční zavazadlo? Není to žádná věda