Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Jak si poradit s bolavými osmičkami?

Osmičky, poslední stoličky v zubořadí, které mohou člověka pořádně potrápit, když správně nevyrostou. Proč moudráky vůbec máme a jak si lze poradit s bolestí při jejich růstu?

Co jsou osmičky?

Osmičky nebo také zuby moudrosti či třetí stoličky mohou připomínat běžné stoličky, ale při bližším zkoumání zjistíte, že jsou atypické svým tvarem a počtem kořenů. Podobně jako ty klasické slouží ke žvýkání a drcení potravy. Nacházejí se jako poslední v zubní řadě a od ostatních stoliček se liší tím, že k jejich prořezávání dochází nejčastěji mezi 18. a 24. rokem života, v některých případech začínají růst později, nebo dokonce zůstávají ukryté v kosti.

Proč osmičky máme?

Možná to působí, že moudráky jsou v puse navíc a zcela zbytečně. Za jejich výskyt může evoluce – od dob primátů se lidskému rodu postupně zvětšovala mozková část, zatímco čelist se naopak zmenšovala. Jelikož osmičky rostou až ve věku, kdy už se kosti nevyvíjejí, nemůže se čelist zubům přizpůsobit a učinit jim v ústech více místa. Proto jejich růst doprovázejí různé komplikace.

Jaké obtíže doprovázejí růst osmiček?

  1. Osmičky mohou růst nakřivo, a to vlivem nedostatku prostoru na čelisti. Korunou směřují na sedmičky a tlačí na jejich kořeny – v takovém případě je nutné odstranit oba zuby.
  2. Jestliže se celé moudráky neprořežou, dáseň nad nimi vytvoří „kapsičky“, do kterých se zachytává potrava, což zapříčiňuje opakované záněty.
  3. Kvůli jejich členité koruně a poloze se špatně čistí a jsou náchylné ke vzniku zubního kazu.

 Jak se zbavit bolesti?

Možná patříte k těm šťastnějším, kterým se osmičky prořežou naprosto normálně, takže není důvod je odstraňovat. Rozhodně ale dbejte na jejich důkladné čištění. Ošetření zubů moudrosti je komplikované a kvůli jejich poloze také velmi obtížné. Jestliže trpíte bolestí zubů, rozhodně se nebojte využít pomoc prášků na bolest zubů, ale nezapomeňte, že taková úleva je jen dočasná a jedinou skutečnou útěchu vám poskytne zubař, který nejlépe ví, v jakém stavu se vaše třetí stoličky nacházejí.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak si poradit s bolavými osmičkami?