Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Jak si naplánovat nezapomenutelnou dovolenou v autě? 5 tipů pro úspěšný road trip

Přemýšlíte nad dobrodružným road tripem? Aby se takováto cesta stala skutečností a byla úspěšná, je třeba ji naplánovat do nejmenších detailů. Myslete nejen na výběr trasy a míst k přespání, ale také na přípravu auta. Díky tomu se vyhnete nepříjemnostem, které by vám mohly váš vysněný výlet pokazit. Máme pro vás 5 tipů, jak na to.

1.   Podrobný harmonogram je základ

Přestože může být spontánní road trip vzrušující, určitě si před samotnou cestou naplánujte alespoň nějaké záchytné body. Stanovte si jasný cíl cesty. Od něj se pak může odvíjet vše ostatní.

Pokud patříte k těm jedincům, kteří nenechají nic náhodě, vytvořte si detailní itinerář. Zahrňte do něj přesný plán cesty, zastávek a míst, která chcete vidět. Zastávky vybírejte tak, abyste nedělali dlouhé zacházky a nemuseli se vracet. Ušetříte tím značné náklady na pohonné hmoty a čas.

Dálnice vás většinou všude dostanou rychleji, ale pokud nespěcháte, vyzkoušejte vedlejší cesty. Díky tomu objevíte méně navštěvované kouty země a malebné vesničky. Plánování vám usnadní aplikace Sygic, Waze či Google Maps. Určitě oceníte také aktuální informace o dopravě, které poskytují.

Zkontrolujte stav svého auta

Během dlouhé cesty je nejdůležitější, abyste se mohli spolehnout na své auto. Ať už je vaše, nebo pronajaté, před odjezdem zkontrolujte hladinu oleje v motoru, zda máte dostatek chladicí kapaliny a tlak v pneumatikách. Nechcete přece, aby vás během cesty překvapila nějaká banální porucha.

Před cestou určitě nezapomeňte ani na havarijní pojištění s mezinárodní asistencí, které vás během cesty ochrání před různými nepříjemnostmi. Vždy dodržujte dopravní předpisy a dávejte si pozor na značky. Během road tripu nemusíte spěchat, jezděte proto předepsanou rychlostí a předem si zjistěte informace o silničních zákonech v zemích, přes které budete projíždět.

Spočítejte si náklady na cestu

Ještě předtím, než se vydáte na cestu, sestavte si rozpočet. Pomůže vám vytvoření seznamu předpokládaných výdajů. Zahrňte do něj pohonné hmoty, dálniční známky, mýtné, peníze na stravu, poplatky za kempy či ubytování a vstupné na místa, která chcete navštívit.

Před odjezdem si také zjistěte, jak je to s placením v zemích, kterými budete projíždět, zda se v nich dá bľžnľ platit kartou nebo si můžete vybrat peníze z bankomatu. A určitě si také pro případ nouze připravte nějakou zálohu v eurech.

Buďte připraveni na všechno

Dostatek jídla a vody nebo správné oblečení jsou samozřejmostí. Nezapomeňte ale také na dokonale vybavenou lékárničku. Sbalte si třeba i jednorázové hygienické ubrousky, které se vám budou často hodit. Nachystejte si také nezbytnou výbavu, která vás zachrání před nečekanými situacemi. Měla by obsahovat:

  • baterku,
  • nabíječku,
  • startovací kabely,
  • měřič tlaku v pneumatikách,
  • mapy,
  • ručníky,
  • deky či teplejší oblečení pro případ, že se ochladí.

Nezapomeňte na zábavu do auta

Strávit několik hodin v autě může být opravdu zdlouhavé. Proto tento čas využijte například k poslechu hudby nebo hraní her se svými spolucestujícími. Zabaví vás hudební soutěže, poznávací, kvízové nebo slovní hry.

Podívejte se také, jaké zajímavosti budete míjet po cestě, a vždy, když nějakou z auta uvidíte, můžete pobavit své spolucestující zajímavou informací o daném monumentu. Díky tomu bude v autě dobrá nálada  a cesta uběhne rychleji.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak si naplánovat nezapomenutelnou dovolenou v autě? 5 tipů pro úspěšný road trip