Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Jak šetřit plynem?

Také vaše účty za plyn stoupají do nebezpečné výše a vy se obáváte obřího nedoplatku? Jak je zkrotit a neplatit navíc zbytečně to, co nemusíte?

1. Regulujte topení

Za topení se vždy utratí nejvíce, i když se cena za kubík plynu pohybuje v příjemné úrovni. Topení plynem je sice stále velmi výhodné ve srovnání například s elektřinou, ale i tak může spolknout nemalé prostředky. Jak na něm ušetřit? V první řadě se snažte nepřetápět. Jasně, to může každý slyšet ze všech stran, ale je pravdou, že teploty kolem 25 stupňů nejsou doma až tak neobvyklé. Přitom nejsou ani zdravé, kvůli takovému teplu snadno zchoulostivíte a vaše imunita trpí. Topte na příjemných 20 – 21 stupňů, v noci ještě méně.

2. Využijte chytrou domácnost

Proč topit, pokud nejste doma? V takovém okamžiku stačí byt jen temperovat, aby neprochladly zdi a vytopit ho můžete těsně před tím, než dorazíte domů. Pokud využíváte tzv. chytrou domácnost a inteligentní hlavice radiátorů, pak můžete teplotu v místnosti měnit na dálku díky aplikaci v mobilním telefonu. V této aplikaci si snadno nastavíte teplotu v určité místnosti, takže lze snadno stanovit, že například ložnice se bude vytápět až k večeru a obývací pokoj pouze přes den. Pokud jedete na delší cestu, lze topení zcela vypnout a postupně vytápět před plánovaným příjezdem.

3. Vařte úsporně

Věděli jste, že na plynu vařili už staří Číňané? Je tomu skutečně tak, bambusovými hadičkami rozváděli vytěžený plyn do svých příbytků a využívali jej k vaření. Plyn je pro vaření celkem rychlý, ale není tím nejrychlejším způsobem. Pokud chcete jen uvařit vodu, pak použijte rychlovarnou konvici. Jednak bude vroucí dříve, navíc ušetříte. Vařte v takovém hrnci, který je přímo úměrný obsahu, tedy nikoliv příliš velký. Volte hrnec tak, aby velikostí odpovídal hořáku. Hrnce, pokud to recept umožní, přiklápějte vždy pokličkou. Takové vaření je až čtyřikrát úspornější!

4. Prověřte kotel

Pokud je váš kotel už zasloužilý dědeček, ve kterém navíc plápolá věčný plamínek, příliš zázraků od něj nemůžete čekat. Nové kondenzační kotle nestojí málo, ale přechod na ně se jistě vyplatí. Pokud teprve o topení plynem uvažujete a topíte ve starém kotli, který již nebude odpovídat novele zákona o ovzduší, můžete na nový kotel čerpat tzv. kotlíkové dotace. Nezapomínejte na pravidelné kontroly, které ostatně ukládá zákon.

5. Prověřte svého dodavatele plynu

Dodavatelů plynu u nás působí mnoho desítek. Jak mezi nimi vybírat? „My našim zákazníkům nabízíme srovnání cen plynu na našich stránkách. Je velmi rychlé a pohodlné. Stačí zadat pouze několik údajů o odběrném místě a současné spotřebě a dodavateli a během chvilky se každý dozví, kolik může ušetřit,“ uvádí Karolína Jonášová ze společnosti Kalkulátor.cz, která kromě srovnání dodavatelů energií nabízí i dlouhodobé hlídání úspor a výpovědních termínů u smluv a dodává: „ Zákazníkovi pomůžeme vyřídit výpověď stávajícímu dodavateli a uzavřít smlouvu s tím novým. Uděláme vše pro to, aby byl přechod zcela hladký, a to nejen jednorázově. Zákazníkovi ohlídáme smlouvu a až bude její platnost končit,nebo se ceny plynu na trhu sníží, doporučíme jiné výhodné nabídky. Starost o dobrou cenu plynu by měl totiž mít zákazník neustále, nejen jednou za deset let.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak šetřit plynem?