Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Jak se zbavit stresu? Poradíme vám!

Redakce

Redakce

1. 3. 2011

Každodenní zátěžové situace, se kterými se musíme potýkat, jsou doprovázeny stresem. Stres je přirozenou reakcí organismu na nevyrovnaný duševní stav našeho těla. Pokud stres přetrvává, může se stát velice nebezpečným, protože nepřímo ovlivňuje celkovou kondici našeho organismu.

Zdroj: Sxc.hu

Co je stres?

Stres je odpověď organismu na zatěžující fyzické, emoční nebo intelektuální požadavky. Stres tedy vzniká při řešení rodinných neshod, finančních problémů, pracovních nátlaků, traumatizujících událostí atd. Tyto případy vyvolají v našem těle řadu reakcí, které ovlivňují naši psychickou i fyzickou odolnost.

Naše tělo ihned pozná, když je něco v nepořádku, a jeho prvotní reakce vzniká v nadledvinkách. Tyto malé žlázy uvolňují adrenalin a další stresové hormony, které zajišťují prudký vzestup energie a síly pro lepší řešení situace. Tato reakce je přirozená a zdravá. Problémem může být, když stres přetrvává.

Nadledvinky neustále produkují stresové hormony, které nám už ale nedokážou dodat dostatek energie, a tak je naše tělo postupně vyčerpáváno. Při zvýšené hladině stresu se nám zvyšuje krevní tlak a hladina cholesterolu, která nám může poškodit srdeční a mozkové cévy.

Ženšen pomáhá proti stresu, Zdroj: Sxc.hu

Jestliže vám při stresu není dobře od žaludku, je to způsobeno tím, že žaludeční sekce je příliš kyselá a vyvolává nepříjemné bolesti. V těchto případech přichází na řadu mozek, řídící centrum našeho těla, který začne hladovět po glukóze (jediný zdroj energie).

Právě nedostatek glukózy narušuje duševní vyrovnanost. Jakákoli reakce v našem těle má svého pokračovatele, v tomto případě se začne oslabovat imunitní systém a naše tělo se stává snadnějším terčem pro infekce a nemoci.

Příznaky stresu

  • nervozita, neklid
  • únava, nespavost, neschopnost soustředit se
  • ztráta chuti k jídlu
  • žaludeční nevolnost
  • bolesti hlavy
  • podráždění, rozčílenost, zloba

Jak stres odbourat?

Ve většině případů také záleží na vaší osobnosti. Flegmatik si krizové situace tolik nepřipouští k tělu, a tím pádem je odolnější vůči stresu. Jeho opakem je melancholik, člověk, který je přecitlivělý, úzkostlivý a plachý. Na takového člověka působí nelehké situace mnohem agresivněji než na ostatní, čímž je více ohroženo jeho duševní zdraví.

Ve stresovém období je zvláště důležité přijímání multivitaminových a multiminerálních přípravků. Důležitý je vitamín B komplex, jeho jednotlivé vitaminy pomáhají udržovat zdravý stav nervového a imunitního systému a potlačují únavu.

Foto: Tereza Ticháčková, Topzine.cz

Pro uvolnění srdečního napětí a posilování srdeční činnosti je důležitý příjem vápníku a hořčíku. Mezi další nepřátele stresu patří ženšen. Jeho pravidelným užíváním posilujeme nadledviny, které jsou spouštěcím mechanismem při zvýšené hladině stresu.

Nejen vitamíny a minerály napomáhají k lepšímu řešení krizových situací. Při dlouhodobém stresu, který může trvat několik týdnů nebo i měsíců, je dobrým způsobem na odbourávání stresu relaxační cvičení. U tohoto typu cvičení není na prvním místě formování postavy, ale dosažení celkového klidu a harmonie mysli.

Východem inspirované cvičení se stalo před několika lety velice populární i mezi Čechy. Jóga, bikram jóga, tai-či a další jsou stále více vyhledávané aktivity, které mají pozitivní účinky na duševní stav člověka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak se zbavit stresu? Poradíme vám!